OKO.press przypomina, że zaledwie tydzień temu troje sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie otrzymało od Przemysława Radzika informacje o założeniu im spraw dyscyplinarnych. To Waldemar Żurek (23 sprawa dyscyplinarna na koncie), Wojciech Maczuga i Katarzyna Wierzbicka. Wszyscy są ścigani za stosowanie prawa europejskiego. A sędzia Żurek dodatkowo za udział w Tour de Konstytucja w godzinach pracy i bez zgody prezesa sądu.
Bo stosowała prawo UE
Okazuje się, że zarzut dyscyplinarny za stosowanie prawa europejskiego rzecznik dyscyplinarny P. Radzik postawił też sędzi Annie Głowackiej z Sądu Okręgowego w Krakowie. W październiku 2022 r., w ramach procedury odwoławczej, sędzia badała, czy orzeczenie w I instancji wydał prawidłowo umocowany sąd. Oceniła, że nie, bo wydał je sędzia powołany przez tzw. nową Krajową Radę Sądownictwa, której status podważyły w wyrokach ETPCz, TSUE oraz polskie SN, NSA, czy sądy powszechne. Chodzi o to, że jej członków-sędziów powołał Sejm (większością głosów posłów PiS), co powoduje jej upolitycznienie i jest uważane za sprzeczne z konstytucją.
Czytaj więcej
Zbliżamy się nie do państw unijnych, tylko wschodnich, w kierunku Rosji, gdzie tylko władza ma monopol na wiedzę, na finanse, na jedyne słuszne rozumienie przepisów - powiedział w TOK FM sędzia Krzysztof Krygielski z Sądu Rejonowego w Olsztynie, któremu postawiono zarzut dyscyplinarny za to, że w grudniu 2021 roku dopuścił do orzekania zawieszonego wówczas sędziego Pawła Juszczyszyna.
Rzecznik dyscyplinarny uważa jednak, że sędzia Głowacka przekroczyła swoje uprawnienia. Kwalifikuje to jako przestępstwo z artykułu 231 kodeksu karnego. Zarzuca jej bezprawne zakwestionowanie stosunku służbowego sędziego i podważenie legalności KRS. Uznał, że utrudniła funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz mogła naruszyć konstytucję. Uznał to za delikt dyscyplinarny z artykułu 107 paragraf 1 punkty 2, 3 i 5 ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Walczy o odebrane pieniądze
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik wszczął też postępowanie wyjaśniające przeciwko sędziemu Maciejowi Ferkowi z Sądu Okręgowego w Krakowie. Sędzia Ferek pozwał macierzysty sąd o zapłatę wynagrodzenia, które przez ponad rok miał obniżone o połowę decyzją Izby Dyscyplinarnej SN. W listopadzie 2021 r. ta nieistniejąca już Izba zawiesiła sędziego Ferka bezterminowo za stosowanie prawa UE.