W sprawie chodzi o kwestionowanie przez część starych sędziów umocowania sędziów z nowego nadania, a teraz dodatkowo zastąpienia w siódemkowym składzie czterech starych sędziów nowymi.
Z powodu (usprawiedliwionej) nieobecności sędziego sprawozdawcy Karola Weitza spadła z wokandy w poniedziałek sprawa dotycząca zastrzeżeń sędziego Waldemara Żurka do umocowania jednego z nowych sędziów, a pośrednio wszystkich. Jako drugą przyczynę odroczenia sędzia sprawozdawca wskazał pisemne oświadczenia czterech starych sędziów, kwestionujących sposób ustalenia składu orzekającego w tej sprawie. Czyli zastąpienia w siódemkowym składzie czterech starych sędziów nowymi.
Czytaj więcej
Prezes Izby Cywilnej Joanna Misztal-Konecka wydała zarządzenie o zmianie siedmioosobowego składu orzekającego, który ma wykonać bardzo ważny wyrok TSUE dotyczący legalności nowych sędziów SN, czyli też jej samej – ujawnił portal oko.press.
Decydując o odroczeniu, pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska nie wyznaczyła na razie kolejnego terminu rozprawy.
W przestrzeni publicznej pojawiły się zarzuty, że za zmianą składu stać może chęć nowych sędziów uzyskania liczebnej przewagi, ale z pierwotnej siódemki trzech sędziów przeszło w stan spoczynku, z kolei w miejsce ówczesnego prezesa Izby Dariusza Zawistowskiego wpisana została pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska. Nowa prezes Izby Cywilnej Joanna Misztal-Konecka w uzasadnieniu podała, że były prezes był w latach 2019–2021 wyznaczony do orzekania w składach siedmioosobowych 21 razy, a pierwsza prezes ani razu.