Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprezentuje na placu Defilad po raz pierwszy rzeźbę Fangora, zaprojektowana przez artystę w 2015 roku dla MSN. Rzeźbę tworzy przestrzenny układ liter, wysokich niemal na 4 metry: „M”, „Sz” i „N”, odnoszących się do nazwy muzeum, którego nowa siedziba buduje się właśnie w tym miejscu stolicy i otwarta zostanie w 2024 roku.
Rzeźbę „MSzN” zrealizował już po śmierci artysty wiernie według autorskiego projektu, jego wieloletni współpracownik Andrzej Kowalczyk. Litery wykonane zostały ze stali, pokrytej białą farbą, z czarną malaturą wyznaczającą wewnętrzny kontur.
Będzie można ją oglądać przez 6 dni – do 20 listopada - przed wejściem do Teatru Studio. Następnie trafi do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Wojciecha Fangor (1922-2015) był wszechstronnym, wyprzedzającym swój czas twórcą - malarzem, rzeźbiarzem, plakacistą, rysownikiem, projektantem form przestrzennych. Światową sławę zdobył abstrakcyjnymi wibrującymi kolorami obrazami z lat 60, prekursorskimi wobec op-artu, które po raz pierwszy prezentował na indywidualnej wystawie w nowojorskim Muzeum Guggenheima w 1970 roku. Dziś te optyczne dzieła – pulsujące koła, rozedrgane fale i inne figury geometryczne – należą do najbardziej poszukiwanych na rynku sztuk (rekord aukcyjny w Polsce ustanowił obraz „M22” – w kształcie pulsującej rozety, za który na aukcji Desa Unicum przed dwoma laty zapłacono 7,3mln zł).
Czytaj więcej
Nowa wystawa poświęcona Janowi Matejce w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach pokazuje najsłynniejszego polskiego malarza nie przez pryzmat historyczny i patriotyczny, ale przez relacje rodzinne.