Co się dzieje z hipoteką po podziale nieruchomości? Przepisy mówią, że przekształca się w hipotekę łączną obciążającą obie. Praktyka wieczystoksięgowa pokazuje, że coraz częściej mamy do czynienia ze „znikaniem” hipoteki przy zakładaniu nowych ksiąg wieczystych dla nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje i jakie są konsekwencje dla nabywców? I jakie mamy szanse odkręcić pomyłkę sądu?
Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, co powinno się stać z wpisem do hipoteki, gdy dochodzi do podziału nieruchomości. Z art. 76 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece („u.k.w.h.”) wynika, że z chwilą podziału hipoteka ulega przekształceniu w hipotekę łączną, obciążającą obie nieruchomości. Z kolei z § 93 ust. 2 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 15 lutego 2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym („rozporządzenie”) sąd wieczystoksięgowy ma obowiązek przeniesienia hipoteki z księgi macierzystej do współobciążenia (tj. dokonania wpisu w nowej księdze).
Czytaj więcej:
Pojawia się problem
Zaskakująco często sąd wieczystoksięgowy przy zakładaniu księgi wieczystej dla nowej nieruchomości wyodrębnianej z innej (np. dla wyodrębnionego lokalu) „zapomina” o tym przeniesieniu. Czujny wierzyciel hipoteczny ma szansę dostrzec, że przysługujące mu zabezpieczenie zostało – przynajmniej na płaszczyźnie wieczystoksięgowej – uszczuplone i zwrócić na ten fakt uwagę sądu wieczystoksięgowego. W doktrynie i orzecznictwie nie ma raczej wątpliwości, że wpis takiej hipoteki łącznej – z urzędu – już po założeniu księgi wieczystej (tj. niekoniecznie jednocześnie z jej założeniem) jest w pełni dopuszczalny (co samo w sobie nie jest takie oczywiste, jeżeli weźmie się pod uwagę, że w takiej sytuacji zachodzi niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, a te z reguły podlegają usunięciu w trybie przewidzianym w art. 10 u.k.w.h.).
Problem pojawia się, gdy dział IV księgi wieczystej prowadzonej dla wyodrębnionej nieruchomości jest wolny od wpisów w momencie zbycia nieruchomości. Powszechnie przyjmuje się, że nabywca nieruchomości może skorzystać w takiej sytuacji z ochrony wynikającej z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Oznacza to, że jeśli nabycie nieruchomości nie było nieodpłatne, a nabywca nie wiedział lub nie mógł się z łatwością dowiedzieć o niezgodności księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (tj. o tym, że w dziale IV nabywanej przez niego nieruchomości powinna być wpisana hipoteka łączna), to nabył nieruchomość bez obciążenia hipotecznego. Sytuacja komplikuje się jednak, jeżeli taką wyodrębnianą nieruchomością jest lokal w budynku wielorodzinnym.