Europejska Konwencja Praw Człowieka, która weszła w życie 8 września 1953 r. jest konstytucyjną kartą podstawowych, cywilnych i politycznych, praw i wolności dla krajów skupionych w Radzie Europy. Katalog podstawowych praw, zawarty w pierwotnym tekście Konwencji, z czasem uzupełniono w kolejnych protokołach dodatkowych nr 1, 4, 6, 7 oraz ostatnio w protokołach nr 12, 13 i 16. Przez Polskę Konwencja została podpisana 26 listopada 1991 r., a ratyfikowana 2 października 1992 r. Następnie, 19 stycznia 1993 r., dokumenty ratyfikacyjne złożono w Radzie Europy i tego samego dnia Konwencja weszła w życie. W marcu 1993 r. rząd polski złożył deklarację, w której uznał kompetencje ówczesnych organów Konwencji do rozpoznawania skarg indywidualnych przeciwko Polsce.
Samodzielna podstawa
Przystąpienie do Konwencji oznacza, że państwo zobowiązuje się do przestrzegania i gwarantowania zawartych w niej praw człowieka i podstawowych wolności. Każdy obywatel państwa-strony Konwencji ma nieograniczony dostęp do Trybunału w Strasburgu po spełnieniu określonych warunków. Swoje prawo może zrealizować drogą skargi kierowanej bezpośrednio do Trybunału. Rola Konwencji nie powinna się jednak ograniczać do tego, że dostarcza ona naprawczego instrumentu ochrony praw człowieka w postaci skargi indywidualnej do Trybunału. Konwencja powinna być uwzględniane przez organy stosujące prawo, w tym zwłaszcza przez sądy, jako podstawa do interpretacji przepisów prawa krajowego w zgodzie z gwarancjami konwencyjnymi.
We wszystkich państwach członkowskich Rady Europy, także w Polsce, Konwencja została uznana za część wewnętrznego porządku prawnego na równi z ustawodawstwem krajowym. Uzupełnia ona katalog gwarancji konstytucyjnych. Konstytucja RP w art. 9 stanowi, że "Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego", a z jej art. 87 wynika, że jednym ze źródeł powszechnie obowiązującego prawa są ratyfikowane umowy międzynarodowe. Z kolei w myśl art. 91 Konstytucji, ratyfikowana umowa międzynarodowa po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy. Europejska Konwencja Praw Człowieka, jako umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie, ma pierwszeństwo przed ustawą, jeśli ustawy tej nie da się pogodzić z umową. W rezultacie postanowienia Konwencji mogą być samodzielną podstawą dochodzenia roszczeń przed sądami lub innymi organami.
Czytaj więcej
Sędziowie w Strasburgu wskazywali w ubiegłym roku na liczne naruszenia praw człowieka.
Usunięte deficyty
Konwencja inspirowana była przez uchwaloną 10 grudnia 1948 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, Powszechną Deklarację Praw Człowieka, podkreślającą ideę przyrodzonej godności człowieka oraz równych i niezbywalnych praw jednostki – jako podstawy wolności, sprawiedliwości i pokoju światowego. Oba te akty czerpią z tej samej, prawnonaturalnej koncepcji praw człowieka, opartej na idei niepowtarzalnej natury ludzkiej, której centrum stanowi wolność człowieka, wywodzona z jego przyrodzonej godności (tak Trybunał Konstytucyjny w wyroku w sprawie o sygn. U 5/07).