Parlament Europejski 15 grudnia 2021 r. przyjął projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych (akt o usługach cyfrowych/ Digital Services Act, dalej „DSA"). Na podstawie motywu (5) DSA rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do każdej usługi normalnie świadczonej za wynagrodzeniem, na odległość, drogą elektroniczną i na indywidualne żądanie odbiorcy, w szczególności do dostawców usług pośrednich, zwłaszcza znanych jako usługi „zwykłego przekazu", „cachingu" i hostingu. Zgodnie z motywem (14) DSA pojęcie „publicznego rozpowszechniania" powinno obejmować udostępnianie informacji ogółowi użytkowników bez konieczności podejmowania dalszych działań przez odbiorcę usługi, niezależnie od tego, czy osoby te faktycznie mają dostęp do odnośnych informacji.
Wszystkie portale społecznościowe i strony www
Artykuł 2 h) DSA stanowi, że „platforma internetowa" oznacza dostawcę usługi hostingu, który na żądanie jej odbiorcy przechowuje i rozpowszechnia publicznie informacje, chyba że takie działanie jest nieznaczną i wyłącznie poboczną funkcją innej usługi i nie można go bez niej wykorzystać. Oznacza to, że DSA dotyczy wszystkich portali społecznościowych oraz stron www. Nie są nim objęte internetowe wydania gazet, w których znajduje się miejsce na komentarze, gdyż to jedynie funkcja poboczna, a główna usługa to publikowanie wiadomości. Przepisy nie zmieniają nic w działalności dostawców usług komunikacji elektronicznej, dopóki aplikacja pozwala tylko na komunikowanie się, a nie jest dodatkiem do portalu społecznościowego (np. Messenger będący dodatkiem do Facebooka).
Nowe obowiązki
Artykuł 2 h) DSA obejmuje, platformy handlowe, e-sklepy z aplikacjami (np. Google play), duże platformy internetowe (np. Facebook) (art. 25–33 DSA), serwisy online oferujące wynajem lokali od osób prywatnych, zakup usług turystycznych online, platformy wymiany treści, platformy będące mikroprzedsiębiorstwami albo małymi przedsiębiorstwami na podstawie załącznika do zalecenia 2003/361/WE (art. 16 DSA), platformy, w których stosuje się do hostingu dodatkowe usługi (art. 17–23 DSA).
Czytaj więcej
Uzgodniony w czwartek przez Parlament Europejski "Akt o usługach cyfrowych" ma zwalczać nielegalne treści w internecie, zapewnić odpowiedzialność platform takich jak Google i Facebook za ich algorytmy oraz poprawić moderację treści. Użytkownikom internetu ułatwi dochodzenia odszkodowania za poniesione straty. Nowe przepisy musi teraz zaakceptować Rada Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw członkowskich.
Artykuł 2 ust. 3 załącznika 1 do zalecenia Komisji z 6 maja 2003 r. dotyczący definicji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (dalej „Zalecenie'") stanowi, że kwalifikują się jako mikroprzedsiębiorstwa podmioty zatrudniające mniej niż 10 osób, przy rocznej sumie bilansowej albo rocznym obrocie mniejszym niż 2 mln euro, odpowiednio mali przedsiębiorcy z więcej niż 10, a mniej niż 50 pracownikami przy sumie bilansowej albo rocznym obrocie do 10 mln euro (art. 2 ust. 2 Zalecenia), odpowiednio bardzo duże platformy zatrudniające więcej niż 250 osób przy rocznej sumie bilansowej powyżej 43 mln euro albo rocznym obrocie powyżej 50 mln euro (art. 2 ust. 1 Zalecenia).