Trwają wyścigi między kolejnymi propozycjami Unii Europejskiej, które mają złagodzić obciążenia rolników wynikające z Zielonego Ładu i inne powody ich gniewu – a kolejnymi organizowanymi protestami. Protesty, które trwają co najmniej od grudnia, zaczynają się intensyfikować, a rolnicy zdają się nabierać pewności siebie w organizacji nowych blokad i coraz większej skali. W poniedziałek 26 lutego rolnicy podpalili w Brukseli opony, 900 traktorów zablokowało część miasta, a farmerzy rzucali jajka i butelki. W odpowiedzi policja wykorzystała armatki wodne — informuje agencja Reuters. Protestujący domagają się od decydentów UE działań przeciwko tanim cenom żywności w supermarketach i umów o wolnym handlu, które – zdaniem rolników – przez import tanich surowców zaniżają ceny produkowanych przez nich towarów.
Gwałtowne protesty rolników w Brukseli
- Wracamy, aby powtórzyć nasze najważniejsze żądanie: zagwarantujcie rolnikom godziwe dochody. W tym celu musimy odejść od polityki wolnego handlu i deregulacji rynku — powiedział w wypowiedzi dla belgijskiej stacji RTBF przedstawiciel organizacji rolniczej FUGEA, Timothee Petel. Według protestujących, umowy o wolnym handlu (tzw. FDI) z krajami trzecimi zawierane przez UE szkodzą unijnemu rolnictwu, ponieważ poza UE producenci mają duże niższe koszty produkcji i nie muszą spełniać surowych unijnych przepisów ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt. To zaś stawia europejskich producentów do nierównej konkurencji. Najazd na Brukselę, stolicę Belgii i nieoficjalnie — także stolicę UE, zorganizowały Belgijska Federacja Młodych Rolników (FJA) i Federacja Rolników Walońskich (FUGEA).
Czytaj więcej
Świecko jest odblokowane, ale zakorkowane będzie centrum Warszawy. Nadal odcięty jest dojazd do terminali granicznych z Ukrainą.
Moment demonstracji został wybrany nieprzypadkowo: dziś w stolicy Belgii odbywa się Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (Agrifish), która zajmować się będzie właśnie propozycjami zmniejszenia obciążeń rolników w odpowiedzi na manifesty niezadowolenia. Jak czytamy w programie spotkania Rady ds. Rolnictwa, dziś (czyli w poniedziałek) Komisja Europejska przesłała prezydencji belgijskiej dokument przedstawiający pierwsze możliwe działania dla zmniejszenia obciążeń administracyjnych rolników. Dokument zostanie omówiony z 27 ministrami ds. rolnictwa na dzisiejszej Radzie.