O tej porze roku to zmiana typowa, ale tegoroczne pogorszenie się koniunktury jest płytsze niż zazwyczaj. Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) obniżyła się – w porównaniu z trzecim kwartałem 2023 r. – o 0,7 pkt, do wysokości -22,3 pkt. Pozostaje niższa niż przed rokiem, jednak już tylko o 1,5 pkt (przed kwartałem o 4,7 pkt).
– Oznacza to, że pogorszenie się koniunktury ma charakter sezonowy, czyli uwarunkowany rytmem zmian pór roku – oceniają eksperci Instytutu Rozwoju Gospodarczego.
Czytaj więcej
Dynamika wzrostu cen pieczywa kolejny miesiąc z rzędu hamuje, ale branża ostrzega: nowy rok zaskoczy Polaków. Wypieki mogą być droższe i gorszej jakości.
Wskaźnik koniunktury jest średnią ważoną dwóch wskaźników cząstkowych: wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych i wskaźnika ich zaufania. Na odnotowany w czwartym kwartale niewielki spadek wartości wskaźnika wpłynął zarówno spadek dochodów gospodarstw, jak i pogorszenie się ich nastrojów. Obie zmiany są jednak nieznaczne, więc – jak twierdzą eksperci IRG – spadek wartości wskaźnika koniunktury należy odczytywać jako jego stabilizację na niskim poziomie. Innymi słowy czwarty kwartał 2023 r. nie przyniósł ani wyraźnej zmiany koniunktury w polskim rolnictwie, ani – sądząc po wartościach sald prognostycznych – nie zapowiada, by taka nadeszła przed wiosną. W porównaniu z trzecim kwartałem pewnej poprawie uległa sytuacja finansowa gospodarstw rolnych i wzrosły ich wydatki na zakup obrotowych środków produkcji. Są to jednak zmiany, które wpisują się w obserwowane od kilku kwartałów tendencje.
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej weszła w tryb „wait-and-see” i szybko nie zmieni swojego nastawienia – oceniają ekonomiści. Możliwe, że stopy procentowe zostaną ponownie obniżone dopiero pod koniec przyszłego roku.