Tak wynika z jednej z najnowszych wiążących informacji stawkowych (WIS) wydanych przez administrację skarbową.
O oficjalne sklasyfikowanie towaru dla celów określenia stawki VAT wystąpiła spółka zajmująca się działalnością deweloperską. Jej wątpliwości dotyczyły sprzedaży mieszkań o powierzchni nieprzekraczającej 150 mkw. w pakiecie z komórką lokatorską. We wniosku z połowy 2024 r. wyjaśniła, że po zakończeniu inwestycji zamierza uzyskać decyzję o samodzielności lokali mieszkalnych. W momencie sprzedaży będą one spełniać warunki uznania ich za lokale mieszkalne w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali. Ich nabywcami mogą być zarówno osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, jak również przedsiębiorcy.
Deweloper podkreślił, że do każdego mieszkania obligatoryjnie będzie przyporządkowana komórka lokatorska, która będzie wpisana w jednej księdze wieczystej lokalu. Chodziło o to, czy taka transakcja może zostać objęta jedną preferencyjną 8-proc. stawką VAT.
Fiskus uznał, że tak. Po analizie przepisów dotyczących obniżonej stawki przewidzianej dla tzw. budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zauważył, że ustawa o VAT oraz przepisy wykonawcze nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego. Dlatego odwołał się do ustawy o własności lokali.
Przypomniał, że zgodnie z nią samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębne nieruchomości. Ponadto do lokalu – jako jego części składowe – mogą przynależeć pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. W szczególności chodzi o: piwnicę, strych, komórkę, garaż, zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi.