Sejm odrzucił projekt ustawy antyfliperskiej. Czy to kończy temat?

Głosy Lewicy i PiS nie wystarczyły, by projekt zmian w podatku od kupna i sprzedaży mieszkań nie trafił do kosza. Czy z inicjatywą wyjdzie ministerstwo finansów?

Nie każdy stracił prawo do odpisów

Zakaz amortyzacji nie obejmuje inwestycji w obcych środkach trwałych, jeżeli środki te stanowią budynki lub budowle.

Sprzedaż nieruchomości a kaucje i zabezpieczenia

Przeniesienie zabezpieczeń ustanowionych przez najemcę na nowego właściciela nieruchomości wymaga podjęcia dodatkowych działań – pisze ekspert w kancelarii KWKR.

Patoprawem uderzą w patodeweloperkę. Niestety, będą przypadkowe ofiary

Nowe warunki techniczne mogą sparaliżować przebudowy budynków w całym kraju. Takie wnioski można wysnuć, analizując pismo GUNB, do którego dotarła „Rz”.

Unijna krucjata o efektywność energetyczną

Zeroemisyjne budynki, fala termomodernizacji i likwidacja pieców na paliwa kopalne - coraz bliżej nowelizacji dyrektywy.

Więcej terenów zielonych w mieście, ale i samochodów

Senat chce wyrzucenia całej ustawy deregulacyjnej – w tym zmian dotyczących mieszkaniówki - do kosza, ale Sejm najpewniej i tak zrobi z nią co chce.

Najem lokalu PRS a stawka VAT

Wynajem lokalu osobie fizycznej nie zawsze odbywa się z tą samą stawką VAT - podkreślają eksperci DLA Piper.

Czy warto spieszyć się z reformą planistyczną

U podstaw reformy planistycznej leży walka z chaotycznym rozprzestrzenianiem się zabudowy i wszelkimi negatywnymi skutkami tego zjawiska. Zdaniem urbanistów, koszty jej jednak będą niewspółmierne do korzyści.

Czy z samowolą budowlaną będzie łatwiej pod nowymi regulacjami

Z każdą nowelizacją rozszerza się katalog inwestycji możliwych do zrealizowania bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, niemniej wciąż znaczna część inwestycji podlega tej standardowej procedurze.

Jak kupować nieruchomości w Hiszpanii

Nabywcy mogą być zdumieni liczbą koniecznych do zweryfikowania dokumentów, które należy zweryfikować podczas nabycia nieruchomości, znaczeniem umowy sprzedaży oraz obowiązkami spoczywającymi na kupujących - mówi ekspertka kancelarii KWKR.

Czas na zielone umowy najmu

Oczekiwania najemców wobec deweloperów, właścicieli i zarządców w zakresie implementacji zielonych najmów wzrastają - mówią eksperci DLA Piper.

Problem mieszkań pracowniczych rozwiązany

Na początku przyszłego roku kilka tysięcy lokali będzie mogło trafić do najemców, ustawa czeka już tylko na publikację.

Czynsz w euro może być rozwiązaniem dla PRS

Płatność za najem w euro niewątpliwie zmniejszyłaby skalę wyzwań, z jakimi borykają się fundusze. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości praktycznych i prawnych - mówią eksperci DLA Piper.

Jak zawrzeć umowę na remont

Umowa ustna jest często stosowana, w szczególności na niewielki zakres prac. Dla obu stron lepiej, aby miała formę pisemną.

Czy można zasypać rów na działce

Na własnej działce jest to dopuszczalne, ale uwaga: nie można tego zrobić samowolnie.

Domy jednorodzinne też podlegają kontroli stanu technicznego

Do 30 listopada br. właściciele i zarządcy nieruchomości muszą przeprowadzić okresową kontrolę stanu budynków.

Spółki nieruchomościowe: zamieszanie z NIP

W ostatnich dniach spółki nieruchomościowe otrzymują zawiadomienia o nieprawidłowościach w złożonych skarbówce informacjach.

Odpowiedzialność solidarna - co trzeba wiedzieć

Choć przepisy dotyczące zgłoszenia inwestorowi robót budowanych wykonywanych przez podwykonawcę funkcjonują od kilku lat, to nadal popełniane są istotne błędy – mówi Mirosław Kęs, partner w kancelarii MJK Mirosław Kęs i Julia Kęs.