Dyskurs prawniczy nie jest wolny od grzechu hermetyczności i często ma tendencję do zamykania się w kręgu interpretacji niewychodzącej poza analizę dogmatyczną. Tu znajdują się źródła niezdolności do ukazywania głębszego sensu prawa i instytucji ustrojowych, z negatywnymi skutkami dla edukacji do życia publicznego. Do rzadkości należą prawnicy gotowi na to, by wiązać prawo z naukami politycznymi, kulturą i filozofią. Nie ma wątpliwości, że odwaga przekroczenia wąskich horyzontów prawa jest właściwością myśli profesora Josepha H. Weilera, wybitnego teoretyka prawa konstytucyjnego i międzynarodowego.
Dorobek naukowy prof. J. Weilera uhonorowało 14 uniwersytetów, w tym takie jak Uniwersytet Londyński i Uniwersytet Humboldtów w Berlinie. Dziś czyni to Uniwersytet Łódzki, wyrażając szacunek zarówno dla twórczości intelektualnej, jak i publicznego oddziaływania Laureata. Prof. J. Weiler łączył pracę naukową z doradztwem prawniczym na rzecz międzynarodowych instytucji takich jak PE, WTO czy NAFTA. Wielu młodych polskich naukowców poznało go jako troskliwego opiekuna i inspiratora, gdy był rektorem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Jako pełnomocnik Włoch miał potężny wpływ na ostateczne orzeczenie ETPC w sprawie Lautsi przeciwko Włochom. Jego argumentacja wskazująca na prawo społeczeństwa do wyrażania własnej tożsamości kulturowej (niesprzecznej z wolnością religijną jednostki) przyczyniła się do uznania przez trybunał w Strasburgu prawa do obecności symbolu krzyża w salach szkolnych.
Prawo i polityka
Kluczowa dla dorobku naukowego prof. J. Weilera jest oryginalna teoria, biorąca za punkt wyjścia rozpoznanie egzystencji jednostki i społeczeństw, naszego pragnienia wolności i jednocześnie konieczności życia w społeczeństwie. Gdy pisał, że każdy porządek konstytucyjny ma cechy pluralistyczne (wolnościowe) i hierarchiczne (rządne), mógłby odwoływać się do Arystotelesa. Wybiera inny punkt odniesienia i zwraca uwagę na Biblię, która jest dziełem skoncentrowanym na doświadczeniu egzystencjalnym. W tekście „Konstytucjonalizm globalny i pluralistyczny” pisze, że historia Adama i Ewy wyraża wolnościowy aspekt naszej egzystencji i skupia się na jednostce i tym, co dla niej fundamentalne „wraz z towarzyszącą ontologią wyjątkowej godności i równości jednostki”. Jednakże istnieje, a właściwie współistnieje społeczny aspekt naszej kondycji wyłożony w historii Noego. „To nie tylko historia jednostek, które nadużyły swojej wolności poprzez nieuznawanie granic, jakie narzuca im kondycja społeczna, ale także jako historia odpowiedzialności, jaką ponosimy jako społeczeństwo, a polegającej na zagwarantowaniu, aby takie nadużycie nie miało miejsca, żeby sprawiedliwości stało się zadość, aby wolność utrzymywana była w ryzach racjonalnych granic”. Amerykański prawnik dostrzega, że sens prawa nie sprowadza się tylko do ochrony praw jednostki, istotnym wymiarem prawa jest także określenie reguł wspólnego istnienia w społeczeństwie. Albo inaczej rzecz ujmując, prawo ma służyć dobremu życiu, a to „to takie w którym prawa jednostki są równoważone obowiązkami i odpowiedzialnością wobec innych”.
Jednakże samo powiązanie rozpoznania filozoficznego i konstytucjonalizmu nie tworzy gwarancji oryginalności teorii praw i tego, że naukowiec zaskoczy nas nową interpretacją rzeczywistości. Komentatorzy tekstów profesora J. Weilera zwrócą pewnie uwagę na kilka elementów podstawowych w jego myśli. Autor „Chrześcijańskiej Europy” sam podkreślił różnicę, jaka dzieli go od poglądów Roberta McCormicka, uznanego teoretyka prawa. Podczas gdy McCormick podobnie jak Hans Kelsen wychodził od teorii prawa, J. Weiler podkreśla, że zakorzenił swą koncepcję w polityce i teorii politycznej.
Ewolucyjna integracja
J. Weiler wykracza poza dominujące w teorii integracji europejskiej kategorie federalizm – konfederalizm. Wskazuje na elementy federalistyczne w porządku UE: prawo europejskie domaga się tego, by mogło skutecznie oddziaływać (prawo bezpośredniego skutku), międzynarodowa ochrona praw jednostki ma sens, ponieważ państwa mają tendencję do obrony „swojego statusu jako podmiotów ponad prawem”, wreszcie – uważał, że kompetencje domniemane Wspólnoty Europejskiej odegrały pozytywną rolę w procesie integracji. Amerykański prawnik będzie także krytycznym recenzentem tych orzeczeń Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, które odbierają prawu europejskiemu moc bezpośredniego oddziaływania.