W czwartek, 28 kwietnia, przypada 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Gruzją i Rzecząpospolitą Polską. Należy jednak zauważyć, że stosunki między naszymi krajami liczą ponad sto lat.
Demokratyczna Republika Gruzji ogłosiła niepodległość 26 maja 1918 r., niepodległość ta wkrótce została uznana za de facto przez Rzeczpospolitą Polską, a następnie w styczniu 1921 roku za de iure. Od 1919 r. przedstawicielem dyplomatycznym Gruzji w Warszawie był Giorgi Sidamon-Eristavi. Z kolei 31 marca 1920 r. do stolicy Gruzji przybyła Misja Specjalna RP na Kaukaz Południowy pod przewodnictwem ministra pełnomocnego Tytusa Filipowicza, który nazajutrz złożył listy uwierzytelniające szefowi dyplomacji. W czasie wojny polsko-bolszewickiej misja gruzińska i personel dyplomatyczny zostały ewakuowane do Poznania, a działalność polskiej misji dyplomatycznej w 1921 r. zakończyła bolszewicka okupacja Kaukazu Południowego. 9 kwietnia 1991 r. Gruzja odzyskała niepodległość, a Polska po raz kolejny ją uznała.
Niezachwiane poparcie
28 kwietnia 1992 r. w Warszawie podpisany został Protokół o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Gruzji. Aby uczcić tę niezwykłą datę, 28 kwietnia ambasada Gruzji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP organizuje wystawę i prezentację jubileuszowej pocztówki.
Polska jest szczególnie przyjacielskim i silnie wspierającym Gruzję państwem, nasze stosunki charakteryzuje nieodwracalna dynamika rozwoju. Silne i niezachwiane poparcie Polski dla Gruzji znajduje odzwierciedlenie w dążeniu do pełnej integracji naszego kraju ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi, a także w ochronie jej integralności terytorialnej i suwerenności. Należy zauważyć, że od 2015 r. z powodzeniem działa zainicjowana przez Polskę platforma „Konferencja Tbiliska”, która jest platformą wymiany polskich doświadczeń i wiedzy w procesie akcesji Gruzji do Unii Europejskiej.
Stosunki między naszymi krajami wyróżnia duża intensywność wizyt dwustronnych na wysokim szczeblu. Polska jest ważnym partnerem gospodarczym Gruzji. Nie mniej ważne są relacje w dziedzinie turystyki. Dużym ułatwieniem jest fakt istnienia regularnych i bezpośrednich lotów między różnymi miastami Gruzji i Polski. Niezwykle ważna jest również współpraca regionalna, która dziś obejmuje aż 40 miast i regionów partnerskich obu krajów.