"Sędziowie: nie dla zmian" informuje "Rzeczpospolita" na pierwszej stronie tekstem Tomasza Pietrygi: "Plany reformy „samorządu sędziowskiego” mogą doprowadzić do konfliktu większego niż o TK. „Wybór sędziów przez Sejm upolityczni organ, który zgodnie z konstytucją strzeże niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a to jest zagrożeniem prawa obywatela do sądu” – tak w poniedziałek rządowe plany reformy Krajowej Rady Sądownictwa ocenili sami zainteresowani.
Ewa Usowicz w konkluzji komentarza zatytułowanego "Czy sędziowie dzielą się na pisowskich i resztę" pisze tak: "Główny problem leży jednak gdzie indziej. Nie w trybie wyboru sędziów do KRS przez Sejm, ale w podziale Rady na dwa zgromadzenia – „sędziowskie” i „polityczne” (w tym ostatnim będzie ośmiu polityków i dwoje sędziów). Teraz też w KRS zasiadają politycy, jednak wszelkie decyzje podejmują wspólnie z sędziami. Po zmianie kandydat na sędziego nie otrzyma pozytywnej opinii, jeśli „polityczna” część KRS się na to nie zgodzi. A o zgodę w relacjach politycy – sędziowie, niestety, coraz trudniej."
Problem reformy KRS bardzo szeroko omówiony został w dodatku "Rzecz o prawie", a także w "GW" ("PiS chce narzucić sędziom kaganiec") i "DGP" ("Sędziowie mówią "nie" proponowanym zmianom w KRS").
"Dziennik Gazeta Prawna" publikuje ranking 50 najbardziej wpływowych prawników. Na okładce wizerunki pierwszej piątki: 1. Jarosław Kaczyński, 2. Andrzej Duda, 3. Julia Przyłębska (ex aequo ze Zbigniewem Jędrzejewskim i Piotrem Pszczółkowskim), 4. Andrzej Rzepliński, 5. Robert N. (ex aequo z Grzegorzem Majewskim). Redakcja zastrzega, że "najbardziej wpływowych - uwaga: w dobrym i złym znaczeniu tego słowa". Stąd znalazł się w rankingu bohater wczorajszego dnia, zatrzymany przez CBA działający na polu warszawskiej reprywatyzacji adwokat z zakrytą twarzą Robert N.
Właśnie sprawa zatrzymań w związku ze stołeczną reprywatyzacją to najważniejszy temat dzisiejszej pierwszej strony "Gazety Wyborczej" ("Komu Działka, komu zarzut"). Dziennik przypomina, że aferę odkrył jako pierwszy w sierpniu ubiegłego roku. Szkoda, że od tego czasu Hanna Gronkiewicz-Waltz i warszawska PO nic z tym problemem nie zrobiła. W tym duchu utrzymany jest komentarz Zuzanny Dąbrowskiej "Rzeczpospolitej" pod znamiennym tytułem "Milczenie Platformie nie wystarczy". Nowy wątek do afery reprywatyzacyjnej dorzuca "Fakt", który twierdzi, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Rymar wywłaszczał mieszkańców warszawskiej Woli.