Sąd: sprzedała chorego psa chow-chow, więc musi obniżyć cenę i zapłacić za leczenie

Sąd uznał, że właścicielka hodowli psów rasowych musi opuścić cenę szczeniaka, który w momencie sprzedaży miał wadę genetyczną. Ma też zapłacić za jego leczenie. Nie może zasłaniać się argumentem, że hodowla to jedynie jej hobby.

Syndyk upadłego konsumenta ma prawo zaskarżyć interpretację. Ważne orzeczenie

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania sądowe i administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i dalej prowadzone jedynie przez syndyka lub przeciwko niemu. To on ma prawo wystąpić o interpretację i ją zaskarżyć.

Sama polisa nie zawsze gwarantuje wypłatę w razie pożaru. Ważne orzeczenie

Nieprzestrzeganie działań prewencyjnych może skutkować utratą odszkodowania niezależnie od zawinienia. Nie musi to być rażące zaniedbanie.

Sprzedaż przedsiębiorstwa w restrukturyzacji nie podlega VAT

Zarządca, który zbywa przedsiębiorstwo na mocy postanowienia sądu powszechnego, które zostało wydane w toku postępowania sanacyjnego, dokonuje czynności pozostającej poza zakresem opodatkowania podatkiem towarów i usług (VAT).

Rozliczasz stratę? Skarbówka chce zakończenia sprawy

Firma, która została okradziona i chce zaliczyć stratę do kosztów uzyskania przychodu, musi mieć prawomocne postanowienie o zakończeniu postępowania karnego.

Założenie firmy „na kogoś innego” nie zawsze oznacza firmanctwo

Korzystanie z pomocy innych osób przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie jest nadzwyczajną okolicznością i nie może być poczytane jako wyzbycie się samodzielności i odpowiedzialności za czynności podejmowane przy prowadzeniu firmy, czyli firmanctwo.

Otrzymany rabat pośredni skutkuje obowiązkiem korekty kosztów

Otrzymanie tzw. rabatu pośredniego skutkuje obowiązkiem zmniejszenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w CIT poprzez korektę w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca, a w przypadku braku faktury – inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Firma nie mogła wybrać czy opodatkować CIT wsparcie otrzymane w pandemii

Dofinansowanie z tarcz pomocowych w pandemii na ochronę miejsc pracy co do zasady było przychodem w CIT. I nie ma znaczenia, że podatnik z własnej woli nie zaliczył takiego wydatku do kosztu podatkowego.

Sędzia Zaradkiewicz wyłącza ze sprawy sędziego z Komisji Kodyfikacyjnej

Sędzia wytypowany przez KRS ukształtowaną przed 2018 r. nie może rozstrzygać o niezależności sędziego SN zgłoszonego przez KRS po 2017 r., czyli sędziego z nowego nadania.

Zakaz amortyzacji nie dotyczy mieszkań kupionych na firmowe biuro

Zakaz odpisów amortyzacyjnych nie ma zastosowania, gdy nabyte przed 1 stycznia 2022 r. mieszkanie służy prowadzonej działalności jako siedziba spółki i pełni jedynie funkcje biurowe.

Prawnik rozliczy w kosztach dwa samochody

W kancelarii adwokackiej przyda się zarówno duży SUV do dłuższych tras, jak i mniejsze auto do jazdy po mieście.

W kosztach rozliczymy konia dla pracowników. Dla przedsiębiorcy nie?

Właściciel firmy może rozliczyć w kosztach tylko część wydatków na wierzchowca, który służy do relaksu i odpoczynku.

Kolejne pytanie frankowe w SN. Trzech sędziów to za mało?

Czy umowa kredytu jest umową wzajemną i czy można zgłaszać potrącenie na wypadek wygrania drugiej strony? To kolejne kwestie do rozstrzygnięcia.

Manowska przegrała w sądzie. Prezes SN nie dostanie prawie 400 tys. zł

Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska nie dostanie od państwa blisko 400 tys. zł dodatkowego wynagrodzenia za kierowanie KSSiP. Warszawski sąd okręgowy właśnie oddalił jej pozew w tej sprawie.