W wystąpieniu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zastępca RPO Stanisław Trociuk zwraca uwagę na konieczność poprawy procedury poprzedzającej decyzję sądu o zgodzie na adopcję dziecka przez osoby spoza Polski. Poprosił minister Marlenę Maląg o informację, jakie ma plany legislacyjne na rzecz poprawy funkcjonowania systemu adopcyjnego oraz skuteczniejszego zabezpieczenia praw dzieci w procedurze adopcyjnej.
Czytaj też: Adopcje zagraniczne - resort sprawiedliwości odpowiada rzecznikom
Przepisy do korekty
Kodeks rodzinny i opiekuńczy pozwala na przysposobienie dziecka w innym państwie, jeśli tylko w ten sposób można mu zapewnić odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne. Zasada pierwszeństwa adopcji krajowej wynika również z Konwencji o prawach dziecka i Konwencji o ochronie dzieci i współpracy w dziedzinie przysposobienia międzynarodowego.
Według ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, warunkiem zakwalifikowania dziecka do adopcji zagranicznej jest wyczerpanie wszystkich możliwości znalezienia kandydata na rodziców zastępczych w Polsce. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy między przysposabiającym a przysposabianym dzieckiem istnieje stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa albo gdy dani rodzice zastępczy adoptowali już siostrę lub brata przysposabianego dziecka. Adopcja zagraniczna musi też się zawsze odbywać z poszanowaniem generalnych zasad: dobra dziecka, nierozdzielania rodzeństw i pierwszeństwa adopcji krajowej.
Jednak kluczowe znaczenie dla stosowania tych zasad mają przepisy regulujące działania różnych organów w ramach procedury przedsądowej. A te wymagają poprawy.