Instytut Wymiaru Sprawiedliwości działający przy Ministerstwie Sprawiedliwości przyjrzał się polityce państwa w sprawie przysposobień polskich dzieci: międzynarodowych i krajowych.
Chodzi o pełne lata 2018 do końca 2022 r. Dzieci wyjeżdżały m.in. do Anglii, Francji i Niemiec. Czym się charakteryzują takie adopcje?
– Ograniczeniem wydawania zgód na kwalifikację dziecka do przysposobienia powodującego jego wyjazd za granicę – to główny wynik raportu. Bezpośrednią przyczyną tej decyzji było ujawnienie drastycznego przypadku naruszenia dobra przysposobionego dziecka po opuszczeniu Polski. Dziecko zostało odcięte od kontaktów z rówieśnikami ze względu na nieznajomość języka, a to spowodowało kłopoty w szkole. To tylko dowód na to, jak wynika z raportu, że dziecko do adopcji zagranicznej musi zostać rzetelnie przygotowane, choćby pod względem językowym.
Czytaj więcej:
Głównym celem nowego podejścia do tzw. adopcji zagranicznych było ograniczenie w 2017 r. ich udziału wśród wszystkich orzekanych przysposobień i zmniejszenie dzięki temu ryzyka narażenia dzieci na niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki przeniesienia do innego państwa.