To nowe rozwiązania zawarte w projekcie noweli ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz kilku innych ustaw przyjętym we wtorek przez rząd.
Projekt autorstwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest kontynuacją podjętej jeszcze w styczniu 2017 r. decyzji o ograniczeniu adopcji z przemieszczeniem dziecka poza granice Polski. Ma ułatwić pozyskiwanie większej liczby kandydatów do przysposobienia dzieci w kraju.
Czytaj więcej
W czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło plany zmian w prawie, które mają uniemożliwić adopcję dzieci przez pary homoseksualne.
Nowela pomóc ma zwłaszcza w adoptacji dziecka starszego poprzez wprowadzenie zmian w kodeksie pracy dotyczących urlopu ojcowskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dla pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzice adopcyjni. Rozwiązanie to ma sprzyjać budowaniu więzi rodziców adopcyjnych z dzieckiem, będzie również pozwalało na szybsze nawiązanie relacji rodzinnych.
Podobne zmiany znajdą się w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, jak również w nadawaniu prawa do świadczenia rodzicielskiego osobom, które przysposobiły dziecko. Choć projekt koncentruje się na procedurze adopcyjnej, przewiduje wiele zmian w pieczy zastępczej. A więc: sprawdzenie w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym określonych kategorii osób wskazanych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wprowadzenie teleinformatycznego rejestru dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, wykaz osób z pozytywną wstępną kwalifikacją do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka.