O czym mowa? Zgodnie z art. 445 kodeksu postępowania karnego na złożenie apelacji w procesie strona ma 14 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Od niemal dekady m.in. rzecznik praw obywatelskich wzywał do wydłużenia tego terminu w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których uzasadnienie orzeczenia jest obszerne. Należy zaznaczyć, że nawet w przypadku uzasadnień liczących ponad tysiąc stron, a nie są one niespotykane, nie ma możliwości przedłużenia terminu na apelację.
Czytaj więcej
Termin 14 dni na sporządzenie apelacji w procesie karnym może być za krótki w skomplikowanych i obszernych sprawach – a czas biegnie od doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. Czy przepisy procedury karnej są zgodne z konstytucyjnym prawem do obrony - RPO ma wątpliwości.
Skoro jest więcej czasu na uzasadnienie, to termin na apelację powinien być dłuższy
- Jeśli w tej samej sprawie, zawiłość sprawy jest przesłanką do przedłużenia terminu na sporządzenie uzasadnienia wyroku, to trudno zaakceptować pozbawienie stron procesowych możliwości tego przedłużenia na etapie sporządzania apelacji – argumentował RPO.
Co istotne, w sprawach cywilnych dwutygodniowy czas na wniesienie apelacji jest wydłużany o kolejny tydzień w przypadku przedłużenia terminu do sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku. Przepisy te z powodzeniem funkcjonują już od kilku lat, co jest argumentem prawników za wprowadzeniem podobnego rozwiązania w sprawach karnych.
Propozycja wydłużenia terminu na apelację w procedurze karnej była już proponowana w projekcie senackim w 2022 r. Nie spotkała się ona jednak z aprobatą rządu PiS i projekt utknął w parlamencie.