Zabójstwo gen. Marka Papały: jest data wyroku w procesie apelacyjnym

13 listopada Sąd Apelacyjny w Warszawie ma ogłosić wyrok ws. zabójstwa byłego szefa Policji, gen. Marka Papały. W 2020 r. oskarżony o ten czyn złodziej samochodów został uniewinniony.

Publikacja: 02.11.2023 11:58

Gen. Marek Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 r.

Gen. Marek Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 r.

Foto: Fotorzepa, Jacek Domiński

dgk

Generał Marek Papała został zastrzelony na parkingu przed swoim domem w nocy 25 czerwca 1998 r. Wykrycie sprawców zbrodni policja traktowała jako sprawę honorową. Do dziś jednak nikt nie został za nią ukarany. Sprawa jest uważana za największą porażką polskiej policji i prokuratury.

Zbrodnia na parkingu

Wieloletnie śledztwo zakończyło się wniesieniem w 2015 r. aktu oskarżenia przeciwko siedmiu członkom gangu trudniącego się kradzieżą samochodów.  Łódzka Prokuratura Regionalna uznał, że generał Papała był ich przypadkową ofiarą. Prokurator żądał kary dożywocia dla Igora M. (pseudonim „Patyk”) za zabójstwo szefa Policji, dla trzech innych – kar po 15 lat więzienia za współudział w napadzie, a dla pozostałych trzech – kar 7,5 oraz 3 lat więzienia za udział w samej kradzieży.

W październiku 2020 r., po niemal pięciu latach procesu Sąd Okręgowy w Warszawie uznał wersję prokuratury za nietrafioną i uniewinnił  „Patyka”) od zarzutu zabójstwa byłego szefa Policji, a także uniewinnił lub umorzył postępowanie wobec pozostałych z powodu przedawnienia.

Sędzia Mariusz Iwaszko w ustnym uzasadnieniu  wskazał długą listę okoliczności podważających wiarygodność świadka koronnego, który obciążył „Patyka". Sędzia powiedział m.in., że „nie stwierdzono żadnych oznak walki o ten samochód, nie stwierdzono jakiejkolwiek rozmowy dotyczącej kradzieży na przykład: oddaj kluczyki! (…) Jest oczywiście do pomyślenia, że M. zdenerwowany, niechcący nacisnął na spust. To jest jednak samo w sobie tak mało prawdopodobne, że aż niewiarygodne”.

W ocenie sądu  śledczy nie przedstawili też dowodów na to, że „Patyk” przy kradzieżach samochodowych używał broni.  

Czytaj więcej

Zapadł wyrok ws. zabójstwa gen. Papały. „Patyk” uniewinniony

"Patyk" prosi o uniewinnienie

Apelację od wyroku wniósł prokurator w 2020 r. Jak informuje Radio Maryja, w poniedziałek 30 października sąd wysłuchał mów obrończych oraz odpowiedzi prokuratora. Głos zabrali też niektórzy z oskarżonych. 

"Zostałem obsadzony w roli zabójcy gen. Papały. Nie znam osoby, która dokonała tego morderstwa. Proszę o uniewinnienie. Mam nadzieję, że jest to koniec tego koszmaru” – napisał w oświadczeniu odczytanym przez swojego obrońcę Igor M.

Prokuratorzy wskazywali zaś na  „rażącą dowolność oceny materiału dowodowego przez sąd okręgowy”.

„Twierdzenia sądu nijak mają się do tego, co zeznają świadkowie” – mówił łódzki prokurator regionalny, Jarosław Szubert.

Obrońca Igora M., mec. Grzegorz Cichewicz, oceniał zaś, że to prokuratura „wyrywkowo chwyta się zdań z zeznań świadków, co jest nadużyciem”.

Ogłoszenie wyroku ma nastąpić w sądzie apelacyjnym 13 listopada o godz. 13.

Generał Marek Papała został zastrzelony na parkingu przed swoim domem w nocy 25 czerwca 1998 r. Wykrycie sprawców zbrodni policja traktowała jako sprawę honorową. Do dziś jednak nikt nie został za nią ukarany. Sprawa jest uważana za największą porażką polskiej policji i prokuratury.

Zbrodnia na parkingu

Pozostało 90% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie