Szkolić sędziów i prokuratorów
Przede wszystkim zwrócił uwagę, że mimo powtarzających się od wielu lat zaleceń instytucji międzynarodowych oraz apeli RPO, w polskim kodeksie karnym nie wprowadzono przestępstwa tortur, które obejmowałoby wszystkie elementy zawarte w konwencji. Komitet wskazuje, że sędziowie, prokuratorzy, prawnicy i inni urzędnicy publiczni powinni zostać przeszkoleni ze stosowania konwencji, tak aby mogli w swojej codziennej pracy powoływać się na ten akt i dążyć do jego bezpośredniego stosowania.
CAT zarekomendował także przeprowadzenie szkoleń dla sędziów i prokuratorów dotyczących skutecznego identyfikowania tortur oraz badania zarzutów w sprawie uzyskiwanych w ten sposób zeznań. Ponadto zalecił uchwalenie prawa, które wyraźnie zabroni dopuszczania dowodów zdobytych w wyniku tortur i złego traktowania we wszystkich postępowaniach sądowych, oraz uchylenie art. 168a kodeksu postępowania karnego.
Odnosząc się do kwestii tymczasowego aresztowania, CAT wyraził zaniepokojenie, że polskie prawo nie przewiduje jego maksymalnego czasu trwania. Zalecił nie tylko ustanowienie takiego okresu, ale także podjęcie środków mających ograniczyć nieustanne przedłużanie tymczasowego aresztu.
Zaniepokojenie CAT budzi też, że osoby pozbawione wolności nie mogą w praktyce korzystać z możliwości kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym od pierwszej chwili zatrzymania. Zdaniem Komitetu to funkcjonariusze policji powinni być odpowiedzialni za dostarczenie zatrzymanym listy adwokatów i radców prawnych dostępnych z urzędu. Ponadto zwrócił uwagę, że w niektórych komisariatach nie ma pokoi gwarantujących poufność rozmowy z adwokatem, w związku z czym spotkania odbywają się na korytarzach i w obecności funkcjonariuszy.
Wśród zaleceń CAT wskazano m.in. na konieczność odnotowywania faktu pozbawienia wolności w rejestrze krajowym, który zawierałby informacje o aktualnym miejscu pobytu osoby zatrzymanej, tak aby obrońcy mogli szybko uzyskać dostęp do swoich klientów. Ponadto przepisy kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którymi można ograniczyć poufność komunikowania się obrońcy z klientem, powinny zostać przeanalizowane. W opinii CAT kwestię tę należałoby poddać kontroli sądowej.
Komitet zwrócił uwagę, że wiele informacji, na których budował swoje zalecenia, dotyczyło brutalności policji. W opinii CAT, aby przeciwdziałać temu zjawisku, Polska powinna m.in. zapewnić, by wszystkie osoby objęte dochodzeniem w sprawie tortur lub złego traktowania były natychmiast zawieszane w pełnieniu obowiązków na cały czas postępowania. Ponadto należy prowadzić rejestry obrażeń, w których odnotowywano by przypadki złego traktowania. Niezbędne jest także zapewnienie, by wszystkie pokoje przesłuchań były wyposażone w system nagrywania audio-wideo.