Rząd uderza w piratów drogowych. Ujawniono propozycje zmian w prawie

W piątek szefowie resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych przedstawili oficjalne propozycje zmian w prawie, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Wśród nich pojawiło się tzw. zabójstwo drogowe, nowe przestępstwo organizowania oraz brania udziału w nielegalnych wyścigach ulicznych oraz nowe wykroczenie - drift.

Publikacja: 15.11.2024 10:20

Konferencja „Bezpieczeństwo na drogach – propozycje zmian w prawie”

Konferencja „Bezpieczeństwo na drogach – propozycje zmian w prawie”

Foto: PAP/Paweł Supernak

mat

Jak podkreślił na wstępie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, wypracowane przez międzyresortowy zespół zmiany w prawie, mają odpowiedzieć na to, co jest plagą na polskich drogach, czyli naruszanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, które powoduje „potężne konsekwencje dla naszego życia społecznego”.

Przepadek pojazdów zostanie rozszerzony

Przede wszystkim rząd chce zaostrzyć kary dla kierowców, którzy jeżdżą mimo sądowego zakazu. Takie osoby mają być karane dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów. - Kierowcy często nic sobie nie robią z czasowego zatrzymania prawa jazdy. Dzisiaj, jeśli ktoś taki zostanie zatrzymany, jedyną karą jest przedłużenie o sześć miesięcy. Proponujemy by taka osoba, która nie zastosuje się do czasowego zatrzymania prawa jazdy i wsiądzie za kółko i zatrzyma go policja, miała odebrane uprawnienia na stałe i dopiero po pięciu latach będzie mogła ubiegać się o nabycie tego typu uprawnień - wyjaśnił minister infrastruktury, Dariusz Klimczak.

Przewiduje się również rozszerzenie przepadku przejazdów o sytuacje, w których kierowca ma od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub łamie zakaz prowadzenia pojazdów. W takiej sytuacji przepadek będzie fakultatywny (o jego zastosowaniu zdecyduje sąd).

W przypadku kierowców, którzy prowadzą pojazd, mając powyżej 1,5 promila alkoholu ma zostać wprowadzone ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności przez sąd. Co więcej, zakazy prowadzenia pojazdów nie będą mogły się nakładać. Oznacza to, że jeśli dana osoba ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów np. na 4 lata w jednym orzeczeniu, i otrzyma kolejny zakaz na np. 5 lat, to bieg terminu drugiego zakazu będzie się rozpoczynał z końcem pierwszego. Jak podkreślił minister Bodnar, ma nie być kumulacji.

Wyższe kary za brawurową jazdę, nowy wykroczenie – tzw. drift

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak zapowiedział wprowadzenie nowego typu przestępstwa, tj. organizacja i udział w nielegalnych wyścigach. Służby będą miały obowiązek przekazać ubezpieczycielom informacje o pojazdach biorących udział w takich wyścigach, co ma wiązać się z podniesieniem składek. Przewidziane jest  wprowadzenie przepadku pojazdów, uczestniczących w nielegalnych wyścigach, a na osoby, biorące udział w takich zgromadzeniach będzie można nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

Rząd chce też podniesienia sankcji za szczególnie niebezpieczną, brawurową jazdę z prędkością większą od dopuszczalnej, o co najmniej połowę. - Chcemy zdecydowanie walczyć z takimi zjawiskami, jak prowadzenie pojazdu z dużą prędkością, z jednoczesnym wykonywaniem niebezpiecznych manewrów – podkreślił Siemioniak.

Pojawi się też nowe wykroczenie – tzw. drift, które będzie karane grzywną nie mniejszą niż 1,5 tys. zł z zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące oraz zabezpieczeniem pojazdu na 30 dni. Przy recydywie kary mają być podwajane.

Do kodeksu ma trafić tzw. zabójstwo drogowe. Ma ono polegać na podwyższeniu kary za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym w przypadku wskazanych sytuacji, tj. nielegalnego wyścigu, brawurowej jazdy lub złamania zakazu prowadzenia pojazdów. Wówczas ma obowiązywać podwyższona kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd będzie też wówczas orzekał przepadek pojazdu sprawcy.

Prawo jazdy kategorii B od 17. roku życia, ale z ograniczeniami

Propozycje zmian w prawie obejmą młodych kierowców, którzy po raz pierwszy zdobywają uprawnienia. - Będą mieli okres próbny i będą jeździli na specjalnych zasadach, m.in. zerowy limit na alkohol – ogłosił minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Przez pierwsze dwa lata takich kierowców będzie obowiązywał też niższy limit prędkości: 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Co więcej, jeśli młody kierowca przez pierwsze dwa lata dwukrotnie popełni tzw. drastyczne wykroczenie (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych) limit próbny będzie wydłużany o dwa lata.

Szef resortu infrastruktury przekazał też dobrą wiadomość dla młodych kierowców. Otóż prawo jazdy kategorii B będzie można uzyskać po ukończeniu 17 roku życia. W tym przypadku też będą jednak ograniczenia. Przez pierwsze pół roku lub do ukończenia 18 roku życia taki kierowca będzie mógł jeździć jedynie w towarzystwie doświadczonego kierowcy, tj. osoby, która ukończyła 24 rok życia lub ma prawo jazdy od co najmniej 5 lat.

To nie wszystko. Przewiduje się również wprowadzenie możliwości zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym (nowy przepis nie będzie dotyczył autostrad i dróg ekspresowych), ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych w przypadku tzw. najcięższych wykroczeń (np. wyprzedzanie na podwójnej ciągłej) oraz zwiększenie limitu prędkości ciągników rolniczych na drogach publicznych z 30 km/h do 40 km/h.

Czytaj więcej

Rząd szykuje bat na nielegalne wyścigi, driftowanie i jazdę na jednym kole

Artykuł jest aktualizowany.

Jak podkreślił na wstępie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, wypracowane przez międzyresortowy zespół zmiany w prawie, mają odpowiedzieć na to, co jest plagą na polskich drogach, czyli naruszanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, które powoduje „potężne konsekwencje dla naszego życia społecznego”.

Przepadek pojazdów zostanie rozszerzony

Pozostało 94% artykułu
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Konsumenci
Frankowiczu, chcesz dobrej ugody - nie zwlekaj z pozwem
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje