Instytucja szkoły/uczelni wyższej korzeniami swymi sięga przełomu XI i XII wieku. Pierwszymi uczelniami o takim właśnie charakterze stały się uczelnie w Bolonii i Paryżu, co potwierdzają pierwsze ich statuty wydane – odpowiednio – w latach 1088 i 1136. Uczelnie te ukształtowane zostały w różny sposób. W Bolonii była to przede wszystkim korporacja studentów, którzy wybierali spośród siebie rektora a następnie najmowali i opłacali profesorów. W Paryżu natomiast – przede wszystkim korporacja profesorów, którzy ze swego grona wybierali władze uczelni (rektora i dziekanów fakultetów/wydziałów). Studenci zaś zawiązywali tzw. nacje, które razem z profesorami tworzyły korporację uniwersytecką (łac. universitas magistrorum et scholarium). Pierwotnie zatem nazwa „universitas" oznaczała korporację profesorów i studentów, a dopiero z upływem czasu stała się określeniem samej uczelni oraz całości nauk wykładanych na tej uczelni.
Czytaj także: Matura 2020: jak wybrać uczelnię i kierunek studiów
Pełny uniwersytet średniowieczny składał się z czterech fakultetów/wydziałów, w których wykładano sztuki wyzwolone (łac. artes liberales), prawo (świeckie i kanoniczne), medycynę oraz teologię. Wydział sztuk wyzwolonych był pierwszym stopniem nauczania, przygotowującym przez ogólne wykształcenie filozoficzne do kontynuowania studiów na jednym z trzech pozostałych wydziałów. W braku jednego z nich daną uczelnię określano mianem akademii, czego przykładem jest utworzona w 1364 r. Academia Cracoviensis, obejmująca początkowo wydziały sztuk wyzwolonych, prawa i medycyny.Wydział teologii powołano tam dopiero w toku odnowienia dokonanego – na wzór Uniwersytetu w Paryżu – w latach 1397–1400.
Osoba prawna
Zgodnie z art. 33 kodeksu cywilnego: „Osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną". W orzeczni¬ctwie i doktrynie utrwaliło się stanowisko, że nazwanie przez ustawodawcę danej jednostki organizacyjnej „osobą prawną" lub zawarcie w przepisie, że jednostka taka ma „osobowość prawną", przesądza, że owa jednostka jest osobą prawną. To znaczy, że nie można przyjmować istnienia osoby prawnej na tej podstawie, że dany podmiot ma określone cechy wyodrębniające go z otaczającej rzeczywistości i tym samym tworzące samodzielny byt prawny (zob. w szczególności wyrok NSA z 31 marca 1999 r., II SA 189/99, Legalis oraz wyrok SN z 14 lutego 2008 r., II CSK 502, Legalis).
Stosownie do brzmienia art. 9 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ( tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 85 ze zm., dalej: ustawa): „Uczelnia posiada osobowość prawną". Przysługuje ona każdej uczelni, bez względu na sposób jej utworzenia (w drodze wydania aktu normatywnego albo czynności prawnych dokonywanych przez założyciela) i wynikający z tego status uczelni publicznej lub niepublicznej (zob. art. 13 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy).