Podsumowaniem wydatków na wynajem poselskich mieszkań podzielił się analityk Radosław Karbowski na swoim profilu w serwisie X. Według jego obliczeń Kancelaria Sejmu przekazuje na ten cel miesięcznie 804 818,28 zł. Na koniec sierpnia z dopłat korzystało 208 z 459 posłów.
Czytaj więcej
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia i prezydent Andrzej Duda są liderami rankingu zaufania polityków, opublikowanego przez CBOS.
Dopłaty do najmu mieszkania w Warszawie. Którzy posłowie mogą skorzystać z tego przywileju?
Kwestie zakwaterowania posłów w Domu Poselskim oraz w kwaterach prywatnych reguluje uchwała nr 39 Prezydium Sejmu z 10 grudnia 1997 r. w sprawie zakwaterowania posłów oraz zarządzenie Nr 34 Szefa Kancelarii Sejmu z 27 listopada 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad zakwaterowania posłów, zwrotu kosztów pośrednictwa w wynajmie lokalu mieszkalnego oraz wysokości kosztów zakwaterowania w Domu Poselskim. Zgodnie z nimi prawo do zakwaterowania w Domu Poselskim lub do najmu lokalu mieszkalnego mają posłowie, którzy:
- nie są zameldowani w Warszawie,
- nie posiadają w Warszawie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego lub jego części,
- nie władają lokalem mieszkalnym lub jego częścią.
Prawo do najmu lokalu mieszkalnego, którego koszt zostanie pokryty przez Kancelarię Sejmu, przysługuje tylko w przypadku braku możliwości zakwaterowania w Domu Poselskim. Posłowie, którzy chcą skorzystać z przywileju, muszą zawrzeć umowę najmu z właścicielem nieruchomości. Środki przekazane na ten cel przez Kancelarię Sejmu nie mogą być wyższe od kosztów miesięcznego zakwaterowania w Domu Poselskim, czyli od kwoty 4 tys. zł brutto. Jest ona przeznaczona na zapłatę czynszu, zgodnie z umową najmu lokalu oraz na opłaty za energię elektryczną, cieplną, gaz oraz wodę. Posłowie mogą korzystać z przywileju do momentu wygaśnięcia mandatu.