Rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) wchodzi w życie 1 sierpnia 2024 r. Ale podobnie jak było np. z RODO, moment rozpoczęcia stosowania tych przepisów został przesunięty w czasie. Ogólną zasadą jest, że regulacje będą stosowane od 2 sierpnia 2026 r., a zatem po dwóch latach. Tak będzie np. z wymogiem transparentności, tj. obowiązkiem informowania użytkownika, że wchodzi w interakcję z modelem sztucznej inteligencji.
Obowiązek ten związany jest głównie z tzw. generatywną AI i powoduje konieczność oznaczenia, że tekst, obraz czy film został stworzony przez sztuczną inteligencję. Ale ma też zastosowanie np. do chatbotów.
Zakazy i kary
AI Act przewiduje jednak liczne wyjątki od dwuletniego terminu. Przede wszystkim, już po sześciu miesiącach (a zatem od 2 lutego 2025 r.) stosowane będą przepisy dotyczące tzw. praktyk zakazanych.
Czytaj więcej:
Chodzi więc o takie zastosowania sztucznej inteligencji, które unijny ustawodawca uznał za niedopuszczalne. To np. techniki podprogowe wpływające na decyzję odbiorcy poza jego świadomością, wykorzystujące słabość danej grupy odbiorców. A także klasyfikowanie z wykorzystaniem AI osób na potrzeby tzw. scoringu społecznego, nieukierunkowane pozyskiwanie baz twarzy z internetu czy kamer przemysłowych, analiza emocji w miejscu pracy czy edukacji oraz identyfikacja twarzy w czasie rzeczywistym na potrzeby ścigania przestępstw (choć wyjątkowo będzie to dozwolone).