Komisarz sprawiedliwości UE Didier Reynders napisał w sobotę na Twitterze, że wraz z wiceministrem Szymonem Szynkowskim vel Sękiem kontynuowali rozmowy mające na celu zapewnienie zgodności polskiego ustawodawstwa z zobowiązaniami przyjętymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy i dotyczącymi niezawisłości sądów. A nowy projekt ustawy o sądownictwie, złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku jest obiecującym krokiem naprzód w celu osiągnięcia zgodności z tymi zobowiązaniami w ramach polskiego KPO.
Tymczasem trwają przymiarki do prac nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma wdrażać ustalenia z Komisją Europejską - owe kamienie milowe, a która przed świętami gwałtownie spadła z sejmowego porządku. Jest jednak umieszczona w porządku najbliższego środowego posiedzenia Sejmu.
Poseł PiS Marek Ast, przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka przewiduje, że komisja zajmie się tym projektem między środowym a kolejnym styczniowym posiedzeniem Sejmu, więc jeszcze w styczniu może być uchwalona przez Sejm.
Naturalnie nie ma pewności, gdyż nie ma potwierdzenia, aby doszło do porozumienia co do treści tej ustawy w trójkącie prezydent, premier i minister Zbigniew Ziobro, którego ugrupowanie ma szereg zastrzeżeń do tej noweli, podobnie jak do obecnej regulacji testu niezależności sędziów, który teraz ma być poszerzony i przekazany do rozpatrywania przez NSA.
Czytaj więcej
Na początku roku znaleźliśmy się w znacznie trudniejszej sytuacji, jeśli chodzi o odblokowanie KPO, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Tyle że tym razem na własne życzenie.