Tak zdecydował Sejm na piątkowym posiedzeniu. Zmiany zawarto w ustawie o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia.
Zasady i tryb do ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia
Przyjęte przepisy mają w pierwszej kolejności rozwiązać problem polegający na tym, że wypłata świadczenia honorowego pomimo, iż jest to utrwalona i zgodna z oczekiwaniami społecznymi praktyka wynika obecnie z aktu prawa wewnętrznego (decyzji podjętej przez prezesa Rady Ministrów) sprzed kilkudziesięciu lat. Rządowi zależało, aby zasady i tryb jego przyznawania były jednak uregulowane w ustawie.
Czytaj więcej
Aktywne zawodowo osoby będą mogły starać się o bon senioralny - bezgotówkowe wsparcie przeznaczone na zapewnienie opieki nad bliskimi po 75. roku życia. Od kiedy będzie przyznawane wsparcie i co konkretnie będzie można opłacić bonem senioralnym?
Wyższa kwota świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat
Przy okazji zmieniono również inne kwestie.
I tak, prawo do świadczenia honorowego zostanie przyznane z urzędu osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia i mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.