Wnioskodawcy ubiegający się o emeryturę na tzw. nowych zasadach muszą posiadać obliczony kapitał początkowy, osiągnąć ustawowy wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) i mieć opłacone składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe przynajmniej za 1 dzień.
Wniosek o przyznanie emerytury. Podstawowa dokumentacja
Osoby przechodzące na emeryturę na nowych zasadach składają wniosek samodzielnie. Kluczowy dokument, czyli wniosek o emeryturę (wniosek EMP), można składać do ZUS-u osobiście, drogą pocztową lub przez internet. Kolejny dokument to ERP-6, czyli zestawienie informacji o okresach składkowych i nieskładkowych. Do tego dochodzi dodatkowa dokumentacja, m.in. świadectwa pracy, zaświadczenia od pracodawców, zaświadczenia dotyczące okresów nauki.
Jak złożyć wniosek o emeryturę?
Osoby posiadające już aktywny profil PUE ZUS po zalogowaniu się na konto powinny wybrać opcję “Złożenie dokumentu EMP”. W formularzu, oprócz danych osobowych, podaje się m.in. informacje o pobieranych świadczeniach i formie odbioru decyzji ZUS (elektroniczna, osobiście, pocztą, przez pełnomocnika). Kolejny krok to wybranie opcji “Złożenie dokumentu ERP-6", czyli pliku do wpisania informacji o okresach składkowych i nieskładkowych. Uzupełnione formularze należy podpisać profilem zaufanym ePUAP lub certyfikatem kwalifikowanym. Dokumenty, które potwierdzają okresy zatrudnienia (oraz wysokość wynagrodzeń), należy złożyć w najbliższym oddziale ZUS-u po okazaniu dokumentu tożsamości (lub przesłać pocztą).
Czytaj więcej
W celu gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę można korzystać z OFE, PPK, IKE i IKZE. Od ponad roku w naszym kraju istnieje również możliwość przystąpienia do OIPE, które bywa nazywane europejską emeryturą. Wyjaśniamy, na czym polega ten sposób oszczędzania.
Kolejna opcja to wydruk formularzy, uzupełnienie danych i przesłanie wniosków wraz z dodatkową dokumentacją do najbliższego oddziału ZUS. Dokument uzupełniany ręcznie należy wypełnić czytelnie, wielkimi literami używając czarnego lub niebieskiego długopisu. Dokumenty można również składać osobiście, a termin wizyty w urzędzie można zarezerwować wcześniej m.in. przez profil PUE.