Rząd chce przeprowadzić reformę służby zatrudnienia. Do tej pory nie było jednak wiadomo czy obejmie ona oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Założenia do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia pomijały bowiem na ten temat.
Z odpowiedzi resortu pracy na pytania "Rz" wynika, że taka zmiana nie nastąpi. Eksperci uważają, że to błąd, bo omawiane rozwiązanie jest potrzebne. Szczególnie, że wiele osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy w rzeczywistości nie zamierza jej podjąć, a jedynym powodem zgłoszenia w powiatowym urzędzie pracy jest chęć uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Efekt? Duża część zasobów kadrowych i finansowych urzędów pracy jest przeznaczana na działania niezwiązane z aktywizacją.
Czytaj więcej
Rząd chce poszerzyć zadania urzędów pracy m.in. o aktywizację osób biernych zawodowo. Na razie milczy za to w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych.
Nie będzie rozdzielenia statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego
Z odpowiedzi resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że w przygotowywanych obecnie przepisach dotyczących reformy rynku pracy nie przewiduje się przeniesienia ubezpieczenia zdrowotnego z urzędów pracy do ZUS. Co więcej taka zmiana nie jest też brana pod uwagę na przyszłość.
MRPiPS przyznaje, że była ona rzeczywiście rozważana, ale w poprzedniej kadencji rządu.