Głównym celem PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia. Jeżeli uczestnik PPK, który ma już co najmniej 60 lat, wypłaci ze swojego rachunku PPK: 25% środków jednorazowo, a 75% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach (albo 100% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach), nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych.
Alternatywą dla rozpoczęcia przez uczestnika wypłaty środków z rachunku PPK jest wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzony przez bank albo rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK). Przed podjęciem przez uczestnika PPK decyzji o takim transferze środków, powinien on jednak wziąć pod uwagę, że wypłata transferowa na rachunek lokaty - tak jak rozpoczęcie wypłaty środków z rachunku PPK po 60. roku życia - spowoduje, że nie otrzyma on już nowych wpłat ani dopłat rocznych na żaden swój rachunek PPK. Należy także pamiętać, że wypłata transferowa musi objąć całość środków zgromadzonych na rachunku PPK.
Przykład
Uczestnik PPK, który osiągnął 60. rok życia, ma dwa rachunki PPK. Na oba te rachunki wpływają wpłaty do PPK (uczestnik nadal pracuje). Pracownik chce przekazać środki z jednego rachunku PPK na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej. Skorzystanie z tego rozwiązania spowoduje, że obaj pracodawcy uczestnika przestaną dokonywać za niego wpłat do PPK. Uczestnik nie otrzyma także nowych dopłat rocznych od państwa.
Czytaj więcej:
Wymagania dotyczące lokaty w PPK
Wypłata transferowa środków na rachunek lokaty zostanie dokonana na podstawie dyspozycji uczestnika PPK, złożonej instytucji finansowej - po okazaniu potwierdzenia zawarcia umowy o prowadzenie rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej albo umowy o prowadzenie rachunku lokaty terminowej w SKOK.