Anna Puszkarska

Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia

W granicach czasowych określonych w ustawie o PPK, pracodawca sam decyduje, kiedy „zapisze” osoby zatrudnione do PPK. Powinien jednak pamiętać o obowiązku równego traktowania osób zatrudnionych.

Środki zgromadzone w PPK są własnością uczestnika tego programu

Ani likwidacja ani trudna sytuacja pracodawcy nie mają wpływu na prawo uczestnika do jego środków już zgromadzonych w PPK

Rezygnacja z PPK. Czy uczestnik może wrócić do gromadzenia środków?

Po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, uczestnik PPK może zmienić zdanie i złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do programu. Wniosek jest skuteczny od momentu złożenia go pracodawcy.

PPK. Kiedy pracodawca ma na „zapis” tylko 7 dni?

To, że dana osoba była uczestnikiem PPK u poprzedniego pracodawcy, nie ma z reguły znaczenia przy „zapisywaniu” jej do PPK w nowym podmiocie. Od tej zasady występują jednak wyjątki.

Odsetki od spóźnionych wpłat do PPK nie są przekazywane na rachunek PPK

Wpłaty do PPK powinny zostać dokonane przez pracodawcę do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w których zostały obliczone i pobrane. Od wpłat do PPK przekazanych do instytucji finansowej po terminie uczestnikowi PPK należą się odsetki, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

PPK: w jakiej wysokości dokonywać wpłat? Czy są limity?

Wpłaty do PPK nalicza się od wynagrodzenia, czyli co do zasady od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uczestnika PPK. Obowiązuje przy tym roczny limit wpłat i dopłat na PPK.

W PPK można oszczędzać w każdym wieku. Ale czy na pewno?

Do PPK nie można „zapisać” osoby zatrudnionej, która skończyła już 70 lat. Ograniczenie to obowiązuje jednak tylko przy „zapisywaniu” do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeżeli dana osoba stała się uczestnikiem PPK, może oszczędzać w tym programie tak długo, jak zechce.

PPK: instytucja finansowa zwróci nienależne wpłaty

Jeżeli pracodawca „zapisał” do PPK osobę, która nie mogła zostać uczestnikiem PPK lub naliczał wpłaty do PPK od świadczenia, które im nie podlega, musi powiadomić o tym instytucję finansową.

Prawo do niewdrożenia PPK nie jest bezterminowe

Pracodawca prowadzący PPE do 31 lipca musi przekazać Polskiemu Funduszowi Rozwoju oświadczenie o liczbie pracowników i uczestników tego programu. Spadek partycypacji w PPE może spowodować obowiązek wdrożenia PPK.

Jak sprawdzić stan swoich środków w PPK? O Pracowniczych Planach Kapitałowych

Serwis mojeppk umożliwia m.in. ustalenie, w jakich instytucjach finansowych uczestnik PPK ma rachunki oraz jaki jest stan środków na tych rachunkach. Serwis ten ma jednak tylko informacyjny charakter - za jego pośrednictwem nie można złożyć dyspozycji dot. środków zgromadzonych w PPK.