Środki zgromadzone w PPK są własnością uczestnika tego programu

Ani likwidacja ani trudna sytuacja pracodawcy nie mają wpływu na prawo uczestnika do jego środków już zgromadzonych w PPK

Publikacja: 13.09.2024 21:24

Środki zgromadzone w PPK są własnością uczestnika tego programu

Foto: Adobe Stock

W ustawie o PPK wymieniono przypadki, gdy podmiot zatrudniający - z uwagi na swoją trudną sytuację - nie finansuje nowych wpłat do PPK. Uczestnicy PPK mogą jednak, mimo to, finansować swoje wpłaty. Żadne okoliczności dotyczące podmiotu zatrudniającego nie mają wpływu na prawo uczestnika do jego środków już zgromadzonych w PPK.

W ustawie o pracowniczych planach kapitałowych wskazano sytuacje, w których pracodawca nie finansuje nowych wpłat do PPK (ani podstawowych, ani dodatkowych). Tak jest:

• w okresie przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy, o których mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (niefinansowanie wpłat do PPK dotyczy wówczas tylko uczestników PPK objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy),

• w razie zaistnienia przesłanek niewypłacalności pracodawcy, o których mowa w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (np. gdy ogłoszono upadłość pracodawcy albo otwarto wobec niego postępowanie układowe),

• w okresie przejściowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej lub ograniczenia jej prowadzenia na skutek powodzi i braku środków na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, o których mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Żaden inny przypadek, gdy podmiot zatrudniający ma kłopoty finansowe, nie uprawnia go do zaprzestania finansowania wpłat do PPK. Jeżeli podmiot zatrudniający - wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi - nie oblicza i nie pobiera z wynagrodzenia uczestnika wpłat do PPK, są to wpłaty zaległe. Ustawa o PPK nie umożliwia dokonania takich wpłat. Podmiot zatrudniający, który chciał oszczędzić na wpłatach do PPK, ma jednak obowiązek naprawnienia szkody wyrządzonej uczestnikowi PPK brakiem zaległych wpłat, na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

Przykład. Część pracowników spółki została objęta obniżonym wymiarem czasu pracy, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. W tym okresie spółka nie obliczała i nie pobierała wpłat do PPK od wynagrodzeń wypłaconych wszystkich uczestnikom PPK – niezależnie od tego, czy byli objęci obniżonym wymiarem czasu pracy, czy nie. Za pracowników (uczestników PPK) nieobjętych obniżonym wymiarem czasu pracy, spółka miała obowiązek dokonywać wpłat do PPK – spółka ma obowiązek naprawić szkodę wyrządzoną tym osobom brakiem zaległych wpłat do PPK. 

Deklaracja finansowania wpłat

W sytuacjach, gdy podmiot zatrudniający nie finansuje wpłat do PPK, uczestnik PPK może podjąć decyzję, że będzie finansować swoje wpłaty (zarówno podstawową, jak i dodatkową).

W takim przypadku uczestnik PPK składa podmiotowi zatrudniającemu deklarację

finansowania wpłat do PPK. Wzór takiej deklaracji, dotyczącej finansowania wpłat do PPK w sytuacjach szczególnych, dostępny jest na portalu mojeppk, w plikach do pobrania (https://www.mojeppk.pl/pliki-do-pobrania.html). W takim przypadku wpłaty do PPK są obliczane, pobierane i dokonywane do PPK począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu deklaracji.

Przykład. Po ogłoszeniu upadłości spółki, pracownicy (uczestnicy PPK) złożyli deklaracje o finansowaniu swoich wpłat do PPK. Od wypłaconych im wynagrodzeń spółka oblicza i pobiera finansowane przez nich wpłaty do PPK, a następnie przekazuje je do instytucji finansowej. Upadłość spółki spowodowała niefinansowanie przez nią nowych wpłat do PPK, ale nie ma wpływu na oszczędności uczestników zgromadzone na ich rachunkach PPK.  

Czytaj więcej

W PPK można oszczędzać w każdym wieku. Ale czy na pewno?

Nadal te same zasady funkcjonowania PPK

W przypadku upadłości/likwidacji podmiotu zatrudniającego, syndyk/likwidator - w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości/otwarcia likwidacji - powiadamia uczestników PPK, że powinni składać oświadczenia woli w sprawach dotyczących PPK albo bezpośrednio instytucji finansowej albo za pośrednictwem syndyka/likwidatora. Nie zmienia to jednak zasad funkcjonowania PPK. Dyspozycje/zlecenia, które zgodnie z przepisami ustawy o PPK są składane przez uczestnika PPK instytucji finansowej (np. polecenie dokonania wypłaty), nadal są składane tej instytucji. Natomiast oświadczenia woli uczestnika PPK kierowane do podmiotu zatrudniającego należy składać za pośrednictwem syndyka/likwidatora.

Przykład. Uczestnik PPK, zatrudniony w spółce w likwidacji, chce skorzystać z wypłaty z rachunku PPK z uwagi na poważne zachorowanie. Uczestnik PPK powinien zwrócić się w tej sprawie do instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK, z którego chce dokonać wypłaty – likwidacja spółki nie na wpływu na tryb korzystania przez niego ze środków z rachunku PPK.  

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html .

Anna Puszkarska, ekspert, PFR Portal PPK

Podstawa prawna: ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 427).

W ustawie o PPK wymieniono przypadki, gdy podmiot zatrudniający - z uwagi na swoją trudną sytuację - nie finansuje nowych wpłat do PPK. Uczestnicy PPK mogą jednak, mimo to, finansować swoje wpłaty. Żadne okoliczności dotyczące podmiotu zatrudniającego nie mają wpływu na prawo uczestnika do jego środków już zgromadzonych w PPK.

W ustawie o pracowniczych planach kapitałowych wskazano sytuacje, w których pracodawca nie finansuje nowych wpłat do PPK (ani podstawowych, ani dodatkowych). Tak jest:

Pozostało 92% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach