finansowania wpłat do PPK. Wzór takiej deklaracji, dotyczącej finansowania wpłat do PPK w sytuacjach szczególnych, dostępny jest na portalu mojeppk, w plikach do pobrania (https://www.mojeppk.pl/pliki-do-pobrania.html). W takim przypadku wpłaty do PPK są obliczane, pobierane i dokonywane do PPK począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu deklaracji.
Przykład. Po ogłoszeniu upadłości spółki, pracownicy (uczestnicy PPK) złożyli deklaracje o finansowaniu swoich wpłat do PPK. Od wypłaconych im wynagrodzeń spółka oblicza i pobiera finansowane przez nich wpłaty do PPK, a następnie przekazuje je do instytucji finansowej. Upadłość spółki spowodowała niefinansowanie przez nią nowych wpłat do PPK, ale nie ma wpływu na oszczędności uczestników zgromadzone na ich rachunkach PPK.
W PPK można oszczędzać w każdym wieku. Ale czy na pewno?
Do PPK nie można „zapisać” osoby zatrudnionej, która skończyła już 70 lat. Ograniczenie to obowiązuje jednak tylko przy „zapisywaniu” do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeżeli dana osoba stała się uczestnikiem PPK, może oszczędzać w tym programie tak długo, jak zechce.
Nadal te same zasady funkcjonowania PPK
W przypadku upadłości/likwidacji podmiotu zatrudniającego, syndyk/likwidator - w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości/otwarcia likwidacji - powiadamia uczestników PPK, że powinni składać oświadczenia woli w sprawach dotyczących PPK albo bezpośrednio instytucji finansowej albo za pośrednictwem syndyka/likwidatora. Nie zmienia to jednak zasad funkcjonowania PPK. Dyspozycje/zlecenia, które zgodnie z przepisami ustawy o PPK są składane przez uczestnika PPK instytucji finansowej (np. polecenie dokonania wypłaty), nadal są składane tej instytucji. Natomiast oświadczenia woli uczestnika PPK kierowane do podmiotu zatrudniającego należy składać za pośrednictwem syndyka/likwidatora.
Przykład. Uczestnik PPK, zatrudniony w spółce w likwidacji, chce skorzystać z wypłaty z rachunku PPK z uwagi na poważne zachorowanie. Uczestnik PPK powinien zwrócić się w tej sprawie do instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK, z którego chce dokonać wypłaty – likwidacja spółki nie na wpływu na tryb korzystania przez niego ze środków z rachunku PPK.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html .