Sprawa dotyczyła ubezpieczonego, który złożył w ZUS wniosek o przyznanie mu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zakład mu jednak odmówił, powołując się na to, że nie ma 5 lat stażu ubezpieczeniowego (okresów składkowych i nieskładkowych) w ciągu ostatnich 10 lat przed tym, jak stał się niezdolny do pracy (art. 58 ust. 1 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.). Ma on zastosowanie do osób, których niezdolność powstała w wieku powyżej 30 lat.
A dla ubezpieczonych, którzy nie mają wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnich 10 latach, jest art. 58 ust. 4 ustawy emerytalnej, który przyznaje prawo do wymienionego świadczenia osobie, która udowodni okres wyłącznie składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny. Problem jednak w tym, że ten przepis odwołuje się wyłącznie do okresów składkowych określonych w art. 6 ustawy emerytalnej. Pomija zatem czas podlegania ubezpieczeniu rolniczemu.
TK uznał jednak, że art. 58 ust. 4 ustawy emerytalnej w zakresie, w jakim nie przewiduje uprawnienia do uzupełnienia okresu składkowego o staż ubezpieczeniowy w KRUS jest konstytucyjny.
Sygnatura akt: SK 75/19
Czytaj więcej
Do zaliczenia do emerytury pracy w gospodarstwie rolnym przed 1 stycznia 1983 r. nie wymaga się, by ubezpieczony był jego domownikiem.