Pytany o ten temat przez dziennikarza „Rzeczpospolitej” odpowiedział, że w konsultacjach rządowych jest projekt statutu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „który uwzględnia bardzo szybkie przywrócenie wszystkich 15 delegatur, bo utrzymujemy to, że w Warszawie nie potrzeba skoro jest centrala”. Dopytywany kiedy może się to stać odpowiedział nam: - Na pewno w ciągu tego roku, w najbliższych miesiącach zostaną przywrócone wszystkie delegatury.
Na kontrwywiadzie nie można oszczędzać
Tomasz Siemoniak uczestniczył w sobotę w zajęciach Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, które odbyły się w Warszawie. Zapytany przez jednego ze słuchaczy o budżet na służby specjalne, przypomniał, że rząd miał bardzo mało czasu, aby wprowadzić w nim korekty po zmianie władzy. Dodał, że podwyżka w sferze budżetowej dotyczy też funkcjonariuszy służb specjalnych. Stwierdził, że w ciągu roku rząd może zwiększać środki na te służby w ramach nowelizacji ustawy budżetowej.
Czytaj więcej
ABW zatrzymało Białorusinkę, która zbierała informacje o członkach diaspory białoruskiej przebywających w Polsce i dostarczała je służbom Łukaszenki.
– Na wywiadzie i kontrwywiadzie absolutnie nie możemy oszczędzać – zadeklarował Tomasz Siemoniak.
Likwidacja delegatur i utworzenie wydziałów zamiejscowych ABW
Minister koordynator służb specjalnych zapowiedział przywrócenie zlikwidowanych w 2017 roku przez rząd Beaty Szydło delegatur ABW. Zniknęły wtedy delegatury ABW w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Po zmianach w strukturze Agencji pozostały jedynie delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. Rok wcześniej zlikwidowana została delegatura w Warszawie, ale tutaj jest zlokalizowana centrala Agencji. Warto jednak dodać, że zamiast delegatur działają wydziały zamiejscowe delegatur ABW. Np. w Łodzi - wydział zamiejscowy delegatury w Katowicach, a w Rzeszowie wydział delegatury w Lublinie.