Wołodymyr Zełenski chce, by płace na Ukrainie były wyższe niż m.in. w Polsce

Ukraina ma wystarczający potencjał, by zwiększyć swoje PKB do 1 bln dolarów - oświadczył Wołodymyr Zełenski na forum ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu).

Publikacja: 28.06.2023 15:13

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 490

Gdyby PKB Ukrainy osiągnął poziom 1 bln dolarów byłby wyższy niż obecny PKB Polski. W 2022 roku polski Produkt Krajowy Brutto wyniósł nieco ponad 3 bln złotych czyli ok. 740 mld dolarów.

Ile powinni zarabiać Ukraińcy według Wołodymyra Zełenskiego?

PKB Ukrainy w 2021 roku wyniósł ok. 200 mld dolarów, a w 2022 roku - w związku ze skutkami wojny - spadł o ok. 30 proc.

- Celem jest osiągnięcie PKB na poziomie biliona dolarów. Tak, bilion dolarów to bardzo, bardzo wysoko zawieszona poprzeczka, tak bardzo, że wydaje się to nierealne, ale ukraiński potencjał pozwala na osiągnięcie tego - podkreślił Zełenski.

O tym, że celem Ukrainy jest dojście do PKB na poziomie 1 bln dolarów w ciągu 10 lat mówiła na konferencji w Londynie poświęconej odbudowie Ukrainy wicepremier i minister gospodarki Ukrainy, Julia Swirydenko.

Zełenski mówił też, że jego celem jest podwyższenie płac na Ukrainie.

- Ukraina porzuci ideę, że praca Ukraińców powinna być tania. Ponieważ przyjmowało się, że taniość siły roboczej naszych obywateli jest przewagą konkurencyjną Ukrainy. Stawiamy sobie cel osiągnięcia takiego poziomu wynagrodzeń, który da się opisać formułą: sąsiedzi z UE plus 30 procent. Po zwycięstwie Ukraina skupimy się głównie na wykwalifikowanych pracownikach i, co za tym idzie, na edukacji - powiedział ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski: Zapomnijmy o eksporcie surowców

Zełenski mówił też, że Ukraina musi przekształcić się z eksportera surowców w dostawcę dóbr wysoko przetworzonych.

Prezydent Ukrainy stwierdził, że po zwycięstwie w wojnie Ukraina stanie się największym placem budowy w Europie, ponieważ "setki miast i wiosek, tysiące obiektów infrastruktury i setki tysięcy domów" trzeba odbudować.

- To da impet naszej gospodarce. Ale najważniejsze jest co innego. Musimy zapomnieć o naszej przeszłości jako eksportera surowców. Zwycięska Ukraina będzie krajem dóbr o wysokiej wartości dodanej. Będzie krajem, którego przepisy pozwalają na rozwój innowacyjnych biznesów, w którym prawo własności intelektualnej jest chronione - zapowiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodał, że jego kraj powinien "stać się państwem eksportującym bezpieczeństwo, usługi, wiedzę, kulturę, technologię", a nie surowce.

Gdyby PKB Ukrainy osiągnął poziom 1 bln dolarów byłby wyższy niż obecny PKB Polski. W 2022 roku polski Produkt Krajowy Brutto wyniósł nieco ponad 3 bln złotych czyli ok. 740 mld dolarów.

Ile powinni zarabiać Ukraińcy według Wołodymyra Zełenskiego?

Pozostało 89% artykułu
Polityka
Koalicja skrajnych partii na wschodzie Niemiec? AfD mówi o zdradzie ideałów
Polityka
Von der Leyen i wąski krąg władzy
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Grupa republikanów: Trump nie nadaje się na prezydenta
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Izrael twierdzi, że Iran chciał dokonać zamachu na Beniamina Netanjahu