Zwolnienia z PCC nie wyklucza posiadanie działki z budynkiem gospodarczym. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpiła o nią kobieta, która kupuje razem z mężem mieszkanie. Jest to dla nich pierwsze lokum. Chce skorzystać z nowego, obowiązującego od 31 sierpnia, zwolnienia z PCC.
Przypomnijmy, że generalnie umowa sprzedaży mieszkania bądź domu na rynku wtórnym jest obciążona 2 proc. podatkiem. Musi go zapłacić kupujący. Jeśli mieszkanie kosztuje np. milion, PCC wynosi 20 tys. zł.
Czytaj więcej
Skarbówka nie weźmie już PCC od inwestujących w dach nad głową. Pod warunkiem, że to ich pierwsze mieszkanie.
Zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o PCC kupujący jest zwolniony z podatku, jeśli nabywa swoje pierwsze lokum. Przepis wymienia prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Nabywca nie płaci PCC, jeśli w dniu transakcji oraz wcześniej nie przysługiwało mu żadne z tych praw (ani udział). Od tej zasady jest wyjątek. Otóż kupujący może mieć w dniu transakcji (albo wcześniej) połowę (lub mniej) nieruchomości otrzymanej w spadku. Nie wyklucza to zwolnienia.