Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C 697/20 zakwestionował polskie przepisy dotyczące opodatkowania gospodarstw rolnych.
Uznał, że przepisy UE (art. 9, 295 i 296 dyrektywy Rady 2006/112/WE) nie pozwalają wykluczyć możliwości uznania małżonków prowadzących działalność rolniczą w jednym gospodarstwie (przy wykorzystaniu majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową, za odrębnych podatników VAT), gdy każde z nich prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie.
Czytaj więcej
Wystarczy, że masz pełnomocnika, dla skarbówki już jesteś przedsiębiorcą. I musisz płacić VAT.
Przepisy unijne nie stoją natomiast na przeszkodzie, by wybór przez jednego z małżonków opodatkowania na zasadach ogólnych VAT powodował utratę przez drugiego z nich statusu rolnika ryczałtowego.
Jak wskazuje Jacek Matarewicz, doradca podatkowy, adwokat, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, zgodnie z polskimi przepisami ustawy o VAT odrębnymi podatnikami mogą być np. małżonkowie lub inni współwłaściciele prowadzący gospodarstwo. Jednak w zakresie związanym z działalnością tego gospodarstwa tylko jeden z nich lege artis zachowa status podatnika VAT.