O tej sprawie było głośno w ostatnich dniach. 1 kwietnia w Szkocji zaczęło obowiązywać nowe prawo penalizujące „wzbudzanie nienawiści” wobec ludzi ze względu na ich rasę, religię, niepełnosprawność, seksualność lub tożsamość płciową. Brytyjska pisarka J.K. Rowling w serwisie X napisała: „Wolność słowa i przekonań w Szkocji przestanie istnieć, jeśli dokładny opis płci biologicznej zostanie uznany za przestępstwo”. Jako żart primaaprilisowy autorka cyklu powieści o Harrym Potterze zamieściła ironiczne wpisy na temat znanych osób transseksualnych.
Spotkało się to z krytycznym odzewem czytelników, którzy oskarżyli pisarkę o mowę nienawiści i zażądali policyjnego śledztwa w tej sprawie. Także jedna z bohaterek wpisów, dziennikarka India Willoughby, napisała: „Gdyby ktoś umieścił twoje nazwisko na liście przestępców seksualnych wraz z innymi niewinnymi osobami, a następnie udostępnił tę listę 14 milionom osób, czy byłbyś zirytowany? Poszedłbyś na policję?”. Szkocka policja odmówiła jednak wszczęcia postępowania. Zaś brytyjski premier Rishi Sunak w rozmowie z dziennikarzem Sky News odmówił komentarza w sprawie uwag J.K. Rowling, a nowe szkockie prawo określił jako naruszenie wolności słowa, twierdząc: „Nie powinniśmy osób mówiących zdroworozsądkowe rzeczy na temat płci biologicznej uznawać za kryminalistów”.
Ludzie kina w większości reprezentują inne stanowisko, akceptując prawo człowieka do życia w zgodzie ze sobą. W portalu IMDB.com w filmografii Elliota Page’a, choćby przy świetnym „Juno” można przeczytać: „w napisach jako Ellen Page”. To był film o 16-latce, która zachodzi w ciążę i decyduje się urodzić dziecko, ale wie, że na tym etapie życia nie umie go pokochać i sama wychować, więc oddaje je do adopcji. Wybiera mu najlepszych rodziców – matkę, dla której jej dar jest spełnieniem marzeń. Moraliści byli skonsternowani. Ale przecież ta filmowa opowieść była pełna szacunku dla życia poczętego i tolerancji. Po latach okazało się, że kino zaakceptowało również Page, która za rolę Juno dostała nominację do Oscara i Złoty Glob dla najlepszej aktorki. Dziś karierę aktorską robi już Elliot Page.
Swoją płeć skorygowali bracia Wachowscy, twórcy jednego z największych kasowych przebojów kina, „Matrixa”. Larry i Andy Wachowscy dziś są Laną i Lilly Wachowskimi. Obie czują się kobietami, obie przeszły korektę płci. Dziś też nikogo już nie dziwią transseksualni modele i modelki. Osobą transpłciową jest jedna z najsłynniejszych vlogerek europejskich, Holenderka NikkieTutorials, która w ubiegłym roku prowadziła konkurs Eurowizji.
Także w polskim show-biznesie funkcjonuje sporo osób transseksualnych nieukrywających swojej transgresji. Nie mówiąc o Annie Grodzkiej – pierwszej polskiej i europejskiej parlamentarzystce, która przeszła korektę płci.