Rozdzielność nie zawsze skuteczna
Wskazane skutki upadłości małżonka nie dotyczą, co do zasady, sytuacji, gdy w małżeństwie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej (w tym rozdzielności z wyrównaniem dorobków). Rozdzielność taka może powstać na mocy umowy (tzw. intercyzy) zawartej przez małżonków w formie aktu notarialnego albo jako ustrój przymusowy na podstawie wyroku sądu lub z mocy prawa w razie orzeczenia separacji oraz ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków. W ustroju rozdzielności nie występuje majątek wspólny, a każdy z małżonków ma własny majątek. W razie ogłoszenia upadłości jednego z nich do masy upadłości wchodzi tylko majątek upadłego, podczas gdy majątek drugiego małżonka pozostaje poza zasięgiem wierzycieli. Zagrożeniem interesów wierzycieli może być ustanawianie rozdzielności w przygotowaniu do upadłości, mające na celu maksymalne ograniczenie majątku przeznaczonego do likwidacji w postępowaniu upadłościowym. Dlatego ustawodawca przewidział, że w pewnych sytuacjach ustanowienie rozdzielności będzie bezskuteczne w stosunku do masy upadłości.
Rozdzielność wynikająca z umowy majątkowej małżeńskiej będzie skuteczna tylko pod warunkiem, że została ustanowiona co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Inaczej do masy upadłości wejdzie nie tylko cały majątek, który był objęty wspólnością małżeńską, ale również przedmioty nabyte przez małżonków w trakcie rozdzielności, które weszłyby do wspólności, gdyby nie zawarto umowy małżeńskiej. Dotyczy to również umowy, którą małżonkowie ograniczyli wspólność majątkową, czyli zadecydowali, że określone przedmioty będą nabywane do majątku osobistego zamiast do majątku wspólnego.
Podobne zasady dotyczą rozdzielności majątkowej ustanawianej przez sąd z ważnych powodów (w praktyce przeważnie takim powodem jest separacja faktyczna) na żądanie jednego z małżonków lub na żądanie wierzyciela jednego z małżonków. W takim wypadku ustanowienie rozdzielności jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości, gdy zostało dokonane w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o upadłość.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej po rozwodzie również może wpływać na sytuację majątkową byłego małżonka upadłego. Zgodnie z art. 125 ust. 3 pr.up. zasady skuteczności ustanowienia rozdzielności majątkowej stosuje się odpowiednio do ustania ustroju wspólności na skutek orzeczenia rozwodu lub separacji. Jeżeli więc orzeczenie rozwodu lub separacji nastąpiło w ciągu roku przed złożeniem wniosku o upadłość, a pozew o rozwód nie został złożony dawniej niż dwa lata przed tym dniem, to majątek objęty wspólnością do dnia rozwodu w całości wejdzie do masy upadłości. Z punktu widzenia prawa upadłościowego sytuacja majątkowa byłych małżonków będzie więc taka, jakby wciąż istniała między nimi wspólność ustawowa.
Nowy środek obrony
Znowelizowane przepisy wprowadzają nieznany dotychczas środek obrony rozwiedzionego małżonka przed objęciem masą upadłości majątku, który w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przestał być majątkiem wspólnym w wyniku rozwodu lub separacji. Były małżonek upadłego (podobnie jak małżonek upadłego w przypadku separacji) na podstawie przepisów obowiązujących od 24 marca będzie mógł żądać uznania rozdzielności majątkowej (w razie rozwodu chodzi w istocie o ustanie wspólności majątkowej) za skuteczną w stosunku do masy upadłości, jeżeli w chwili powstania rozdzielności majątkowej nie wiedział o istnieniu podstawy ogłoszenia upadłości, a powstanie rozdzielności majątkowej nie doprowadziło do pokrzywdzenia wierzycieli. Nowa regulacja ma pozwolić oddzielić wykorzystywanie rozwodu lub separacji do uniknięcia odpowiedzialności wobec wierzycieli, od tych, w których działania małżonków nie mają na celu pokrzywdzenia wierzycieli. W tym kontekście można zgłosić zastrzeżenie do określenia przesłanek uwzględnienia żądania byłego małżonka. Wydaje się, że decydować powinna wiedza o niewypłacalności współmałżonka nie tyle w chwili ustania wspólności (co będzie równoznaczne z chwilą orzeczenia rozwodu lub separacji), ile w chwili wystąpienia z pozwem o rozwód lub separację.
Na zakończenie należy wskazać, że jeżeli orzeczenie rozwodu nastąpiło dawniej niż rok przed złożeniem wniosku o upadłość lub pozew o rozwód został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku, to ogłoszenie upadłości byłego małżonka pozostanie bez wpływu na sytuację majątku, który był objęty wspólnością małżeńską. W takim wypadku do masy upadłości wejdzie tylko udział przysługujący upadłemu w poszczególnych składnikach majątku wspólnego. Jednocześnie ogłoszenie upadłości nie będzie stało na przeszkodzie w przeprowadzeniu podziału majątku wspólnego (postanowienie SN, sygn. V CSK 615/17).