Zwracamy tu uwagę na jeden z tych aspektów – kuriozalny dlatego, że dopiero teraz się pojawił, ale i objawiający sedno boju o prawa podatnika w Polsce ale i sens prawa w Polsce. Oto jak grom z jasnego nieba NSA stwierdza, że w stosowaniu prawa przede wszystkim trzeba bezpośrednio stosować Konstytucję i prawa obywatela w ich uwarunkowaniach ekonomicznych. Że to, co do tej pory NSA uważało za dalekie od Konstytucji, czyli rozstrzygnięcie w danej konkretnej sprawie, w danych uwarunkowaniach faktycznych właśnie zmusza do stosowania tejże Konstytucji i sensu danych instytucji prawnych.
Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2023 r. (sygn. akt IV SA/Wa 654/23) wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 30 września 2022 r., nr DOOŚ-WDŚ/ZOO.420.41.2020/AB.46, w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego „Turów”, realizowanego w gminie Bogatynia i odmówił wstrzymania wykonania tej decyzji.
Na stronie NSA nie zdążono jeszcze powiesić ani tego postanowienia ani jego uzasadnienia, a NSA postanowieniem z dnia 18 lipca 2023 r. po rozpoznaniu zażaleń Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie oraz Prokuratora Prokuratury Krajowej, uchylił to postanowienie, Tak szybko sąd administracyjny jeszcze nigdy żadnej sprawy podatkowej nie rozpoznał, a szkoda. Gdyby sprawy przedsiębiorców były rozpoznawane bez zbędnej zwłoki jak nakazuje konstytucja to prowadzenie biznesu byłoby dużo bardziej bezpieczne. Ale to najmniej istotne w tej sprawie.
Czytaj więcej:
Wyrok NSA w sprawie Turowa po raz kolejny ukazuje dramat toczący się w tym sądzie, dramat, który rujnuje życie Polaków, rujnuje zaufanie do Rzeczpospolitej, rujnuje bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Dotyczy on orzecznictwa podatkowego, ale mechanizm, który jest w tym zakresie stosowany, rujnuje w ogóle rządy prawa w Polsce.