Marek Isański

Isański, Kozłowski: PKW jak NSA? Fasady zamiast prawa

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, sędzia NSA zajmujący się od 30 lat podatkami, pełniący funkcję szefa Biura Informacji Sądowej w NSA, i jego zastępca w PKW sędzia TK Julii Przyłębskiej Wojciech Sych postanowili iść w sukurs dokonaniom NSA i bynajmniej nie jest to droga w stronę słońca.

Isański: Podatek dochodowy nawet od kalectwa – specjalność orzecznicza NSA

Sprawa jest wręcz porażająca. 10 lat temu – w 2014r. - 8-letni Hubert w wypadku samochodowym, z winy pijanego kierowcy, stracił rodziców i brata; dziś jest osobą z niepełnosprawnością. W 2020 r. sąd cywilny zasądził od ubezpieczyciela na jego rzecz odszkodowanie wraz z odsetkami ustawowymi. Fiskus uznał, że te odsetki podlegają opodatkowaniu i odmówił umorzenia tej zaległości. Bardzo wątpliwy jest sam podatek, ale odmowa jego umorzenia bulwersuje.

Marek Isański: Przywracanie czy budowa elementarnej praworządności

Praworządność najpierw należy zbudować. Z punktu widzenia zwykłego obywatela żyjemy w państwie nie respektującym ich podstawowych praw, z prawem własności włącznie. Poważne traktowanie prawa zarezerwowane jest dla biurokracji i to w taki sposób, że w zasadzie prawo jest gwarantem ich bezkarności. 8 lat rządów tzw. zjednoczonej prawicy jedynie kreatywnie rozwinęły brak praworządności. Dlatego większość społeczeństwa znudzona i zniecierpliwiona jest mówieniem o jej przywracaniu.

Marek Isański: Przepisy podatkowe w Konstytucji? Piękne słowa i źródło patologii

Konstytucja w sprawach podatkowych daje obywatelom prawa, których ochrona jest zadaniem niezależnych sądów administracyjnych. W rzeczywistości zapisane w Konstytucji prawa obywateli to jedynie piękne słowa i fasada.

Isański: Jak NSA wmawia zgodność z Konstytucją absurdalnych przepisów podatkowych

NSA nie tylko od kilkunastu lat nie kieruje do TK pytań odnośnie zgodności z Konstytucją przepisów prawa podatkowego. Podczas gdy powszechnie wiadomo, że wiele z nich jest fatalnej jakości, a przy ich uchwalaniu obowiązuje Parlament podwyższona staranność, gdyż niezwykle mocno ingerują one w prawa i wolności obywateli. Więc są wśród nich niezgodne z Konstytucją. Co więcej sąd ten od lat stosuje i broni przepis, który zdaniem Sejmu, jego autora, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Marek Isański: NSA orzeka dla bogatych, a ignoruje biednych. Zaskakująca wykładnia

Okazuje się, że NSA potrafi dokonać zadziwiającej wykładni jasnego przepisu w taki sposób, że zwolni wielu lepiej sytuowanych obywateli z podatku od sprzedaży, gdy dokonają oni jej zanim upłynie 5 lat od daty nabycia.

Marek Isański: Problem stwierdzenia nieważności przez NSA. Dualizm orzeczniczy?

Izba Finansowa NSA od lat nie widzi łamania prawa przez organ, gdy ten nie stwierdza nieważności wadliwej decyzji. Co więcej, sąd ten oddala skargi na decyzje odmawiające stwierdzenia nieważności z wniosku złożonego przez obywatela - pisze Marek Isański.

Marek Isański: Inaczej o wyroku NSA w sprawie „wyborów kopertowych”

NSA wyrokiem III OSK 4524/21 z dnia 28.06.2024r. potwierdził, że decyzja Premiera Morawieckiego z kwietnia 2020r. zlecająca przeprowadzenie wyborów kopertowych Poczcie Polskiej wydana została z rażącym naruszeniem prawa. Warto przekazać na tej bazie kilka refleksji o tym jakie zbudowaliśmy państwo, których do tej pory zabrakło.

Marek Isański: Ulga mieszkaniowa ulgą podatkową? To nieporozumienie

Zupełnie błędne jest przekonanie, że tzw. ulga mieszkaniowa jest ulgą podatkową, czyli jakimś prezentem dla obywateli od władzy. W rzeczywistości jest ona efektem/skutkiem uchwalenia nieracjonalnych przepisów podatkowych dotyczących zamiany mieszkań przez zwykłych obywateli.

Isański: Dlaczego takie „prawo” nie zostało zaskarżone nigdy do TK

Państwo w dziedzinie uchwalania przepisów podatkowych ma duży zakres swobody. Szczególnie dotyczących podmiotów gospodarczych, bo za pomocą podatków realizowane są cele polityczne większości parlamentarnej. Jednak w stosunku zwykłych obywateli zapędy MF (autora większości projektów ustaw) mocno ogranicza konieczność respektowania konstytucyjnych praw takich jak ochrona prawo własności, czy równość wobec prawa. Zdumienie więc budzi jak niemądre uchwalono przepisy o opodatkowaniu podatkiem dochodowym sprzedaży papierów wartościowych nabytych w spadku lub darowiźnie, a jeszcze większe zdumienie budzi to jak zostały one znowelizowane.