Kredyty waloryzowane (indeksowane albo denominowane) kursem waluty obcej, w szczególności do franka szwajcarskiego, to dziś istotny problem społeczny. Na początku XXI wieku tzw. kredyty frankowe z racji niskiego i w miarę stabilnego kursu franka oraz niskiego oprocentowania stawką referencyjną LIBOR stanowiły atrakcyjną alternatywę dla drogich w tamtym okresie kredytów w złotówkach.
Czytaj także: Rozstrzyganie spraw frankowych przez sędziów mających takie kredyty
Wielu kredytobiorców poszukujących finansowania na zakup swojego własnego mieszkania pomimo istnienia ryzyka walutowego decydowało się na zaciągnięcie kredytu de facto z niższą miesięczną ratą. Stopniowy wzrost kursu franka szwajcarskiego od drugiej połowy 2008 roku wpływał równocześnie na wzrost zobowiązań finansowych kredytobiorców względem banków. By ustabilizować rynek kredytów waloryzowanych, 26 sierpnia 2011 r. weszła w życie tzw. ustawa antyspreadowa, która wprowadziła dla kredytobiorców możliwość spłaty zadłużenia bezpośrednio w walucie kredytu bez dodatkowych opłat oraz nakazała uregulowanie w umowach kredytowych zasady określania sposobów i terminów ustalania kursów wymiany walut stosowanych przez banki.
Nagła zmiana wartości franka i gwałtowny wzrost jego kursu względem m.in. złotówki wywołany decyzją szwajcarskiego banku centralnego ze stycznia 2015 roku o uwolnieniu helweckiej waluty spowodował kolejny duży wzrost rat kredytów i samego zadłużenia względem banku. To zaś doprowadziło część gospodarstw domowych do problemów finansowych. Frankowicze oczekiwali pomocy państwa i rozwiązań systemowych, ale z uwagi na brak realnych działań wiele osób zdecydowało się na sądową batalię z bankami.
Oni też pożyczają
W grudniu 2016 roku ogłoszono nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wprowadziła zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów. Oznacza to, że oświadczenia majątkowe sędziów stały się ogólnodostępne dla społeczeństwa. W swoich deklaracjach majątkowych sędziowie zobowiązani są do wskazania informacji na temat posiadanego przez siebie majątku np. nieruchomości, zgromadzonych środków finansowych. Sędziowie muszą także w oświadczeniu zawrzeć informację o zobowiązaniach pieniężnych przekraczających 10 000 zł, w tym o zaciągniętych kredytach i pożyczkach.