Od 1 lipca 2016 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzone ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa. Nakładają one na podatników obowiązek raportowania danych księgowych i podatkowych w nowym elektronicznym formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wymagania te dotyczą nie tylko podmiotów z siedzibą w Polsce lub tych ze stałym miejscem prowadzenia działalności w Polsce, ale również tych, które prowadzą w Polsce ograniczoną działalność i są tylko zarejestrowane dla celów podatkowych. W rezultacie obowiązek raportowania w formacie JPK będzie dotyczyć przedsiębiorców zagranicznych nieposiadających w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności zarejestrowanych dla celów VAT. JPK dotyczy także między innymi oddziałów zagranicznych przedsiębiorców i stałych miejsc prowadzenia działalności.
Nie ulega wątpliwości, że przygotowanie się do raportowania w formacie JPK będzie wymagało od podatników sporo wysiłku i czasu – ustawodawca przewidział jednak dwuletnie zwolnienie z tego obowiązku dla małych i średnich podmiotów. Powstaje jednak pytanie, czy z tego zwolnienia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy zagraniczni będący podatnikami w Polsce.
Niejasne kryteria
Zgodnie z przepisami o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, aby podatnik podlegał nowym obowiązkom już od 1 lipca 2016 r., musi spełnić jeden z poniższych warunków każdorazowo w dwóch ostatnich latach obrotowych (2014 i 2015):
- zatrudniać co najmniej 250 osób (biorąc pod uwagę średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty) lub
- osiągnąć obrót netto w kwocie co najmniej 50 mln euro, a wartość jego aktywów nie może być mniejsza niż 43 mln euro.