Wybory do parlamentu europejskiego są dla Polski i Europy równie ważne jak wybory do polskiego parlamentu 15 października. Kluczowy jest dla mnie stosunek do Unii Europejskiej jako unii wartości. Na ich straży stoją rządy prawa, których bezpiecznikiem jest wspólne międzynarodowe prawo, międzynarodowe instytucje takie jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz Prokuratura Europejska, program wymiany studenckiej Erasmus, niezależne sądy, niezależne media, niezależne uniwersytety i szkoły, niezależne samorządy, niezależna kultura.
Wszystkie te instytucje zostały fundamentalnie zagrożone przez rządy Zjednoczonej Prawicy w Polsce w latach 2015–2023. Historia uczy, że tacy Kaczyńscy, Dudowie i Ziobrzyści – nawet pokonani – nie ustają w staraniach, aby wrócić. Ich narzędziem jest populizm, a metodą sprawowania władzy zniewolenie prawa, sądów, uniwersytetów i szkół, kultury, biznesu. Dążą do zniewolenia umysłów, aby zdobyć kontrolę nad ludźmi, aby rządy prawa zastąpić rządami ludzi.
Unia Europejska jest Unią wartości, a nie tylko korzyści ekonomicznych
Korzyści ekonomiczne wynikające z przynależności Polski do UE są bardzo ważne. Pieniądz nie daje szczęścia, ale daje bezpieczeństwo i możliwości rozwoju. Korzyści te widać to gołym okiem. Odsyłam np. do raportu Fundacji Wolności Gospodarczej (opisywał go Piotr Skwirowski tutaj – red.).
Czytaj więcej
Dzięki przystąpieniu 20 lat temu do Wspólnoty Polska uzyskała dostęp do rynku liczącego 450 mln mieszkańców i strefy gospodarczej wytwarzającej ponad 14 proc. światowego PKB.
Wraz z dr Hanną Machińską, sędzią Igorem Tuleyą i dr Agnieszką Kubal z UCL, 19 maja br. na King’s College London, na zaproszenie KOD UK i King’s College London Polish Society, debatowaliśmy o wartościach płynących z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Mówiłem tam, że UE jest zbudowana na fundamencie, jakim są rządy prawa. TSUE w aktualnym orzeczeniu sprzed ok. 40 lat w sprawie Les Verts podkreślił, że w art. 2 Traktatu o UE, państwa członkowskie umówiły się, że Unia „opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego i poszanowania praw człowieka”.