W Ministerstwie Gospodarki toczą się obecnie prace nad stworzeniem kompleksowej ustawy – Prawo działalności gospodarczej (PDG), mającej w zamierzeniu inicjatorów stanowić swoistą konstytucję przedsiębiorców w Polsce i zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Należy w tym miejscu jednoznacznie podkreślić, że konieczna jest głęboka reforma polskiego systemu prawnego, tak aby w sposób rzeczywisty, a nie jedynie iluzoryczny, zapewnił wzmocnienie gwarancji wolności działalności gospodarczej wynikającej z zasady sformowanej w art. 20 konstytucji. Cel ten zgodnie z założeniami projektodawców ma zostać zrealizowany poprzez eliminację niektórych instytucji prawnych, które wykraczają poza przedmiot właściwy ustawie, która w swym zamierzeniu ma być ustawą „naczelną" dla przedsiębiorców i organów państwowych.
Wypada zgodzić się z oceną projektodawców, zgodnie z którą do wzmocnienia gwarancji wolności gospodarczej konieczna jest zmiana funkcjonowania aparatu administracyjnego. W związku z tym warto wykorzystać tę okazję, żeby wskazać elementy najbardziej istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez autorów projektu ustawy.
Kontrole i odpowiedzialność urzędników
Zakresem PDG należy objąć nowelizację ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa oraz wprowadzić przepisy o tzw. metrykach dokumentów, które uczynią powołaną ustawę wykonalną. W obecnym stanie prawnym stopień zabezpieczenia funkcjonariuszy praktyczne uniemożliwia dochodzenie odpowiedzialności.
Należy odstąpić od nadmiernie rozbudowanych warunków nakładania kar i zastąpić je rezultatami wewnętrznych postępowań wyjaśniających. Wprowadzenie wyżej wspomnianych zasad metryk dokumentów uniemożliwi anonimowość podejmowania decyzji. W opinii przedsiębiorców nowelizacja ta stanowiłaby istotny krok zabezpieczający możliwość efektywnego stosowania PDG w przyszłości.