W obliczu pandemii świat stanął przed bezprecedensowymi wyzwaniami dla zdrowia, gospodarki oraz sposobu życia i pracy. Teraz, gdy zaczynamy odbudowę, kryzys daje nam niezwykłą szansę. Odbudowa – jeśli będzie bardziej ekologiczna – pomoże nam zbudować lepszy świat.
Musimy wykorzystać szansę na zrównoważoną przyszłość naszej gospodarki. To cel, który można osiągnąć z pomocą Europejskiego Zielonego Ładu. Chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną, odwrócić proces utraty bioróżnorodności, zbudować zieloną, czystą gospodarkę – przy wsparciu inwestycji w zielone miejsca pracy, innowacje ekologiczne i zielony wzrost.
Szacujemy, że chcąc osiągnąć nasze cele klimatyczne na 2030 r., a w 2050 r. stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, potrzebujemy dodatkowych inwestycji w wysokości 350 mld euro rocznie.
Inwestorzy lubią zielone obligacje
Do realizacji tego celu w dużym stopniu przyczynią się środki publiczne, ale inwestycje prywatne również odegrają kluczową rolę. To one będą stymulować rozwój nowych technologii, produktów i usług, które są mniej szkodliwe dla środowiska i łagodzą skutki zmiany klimatu.
Na szczęście europejscy inwestorzy są dobrze nastawieni do ekologii i chętnie kupują zielone obligacje. Potwierdza to słuszność programu Komisji Europejskiej na rzecz zrównoważonego finansowania. Wprowadzamy narzędzia, które zwiększają przejrzystość i pomagają inwestorom identyfikować możliwości zrównoważonych inwestycji.