Głos pacjenta coraz bardziej więc liczy się w debacie toczonej na temat publicznej ochrony zdrowia. W ostatnich latach trend ten jest widoczny już na całym świecie. O usprawnianiu systemu ochrony zdrowia i wyzwaniach stojących przed nowoczesnymi społeczeństwami, także w związku z zupełnie nowymi zagrożeniami i wyzwaniami, wypowiadają się już nie tylko naukowcy czy lekarze. Perspektywa pacjenta jest niezwykle istotna we właściwym procesie tworzenia i wdrażania nowych terapii, do czego niezbędna jest aktywna rola osób, wobec których innowacje mają być zastosowane. Dostrzegają to również producenci leków, dla których w sposób naturalny, od zawsze, główną zainteresowaną lekiem osobą był pacjent.
- Pacjenci są w centrum naszej misji, zarówno w Polsce, jak i w każdym innym kraju na świecie. Nasze codzienne wysiłki polegają na umożliwieniu polskim pacjentom dostępu do innowacyjnego leczenia, w tym wiedzy, którą możemy wnieść w celu optymalizacji ścieżki pacjenta - mówi Denis Vujicic, Dyrektor Zarządzający MSD Polska. Jego zdaniem, dla firmy farmaceutycznej pacjent musi znajdować się w samym centrum jej celów, strategii i działań.
Dlatego, jako innowacyjna firma farmaceutyczna, MSD angażuje się nie tylko w tworzenie i udostępnianie nowoczesnych leków – co podkreślają jej menadżerowie - nie tylko wspiera programy edukacyjne oraz prowadzi aktywny dialog z różnymi środowiskami związanymi z ochroną zdrowia i wspierającymi pacjenta, ale również stara się wspierać zmiany systemowe, które prowadzą do lepszego wykorzystania środków i osiągania lepszych wyników zdrowotnych przez pacjentów w Polsce. - W szczególności zależy nam na zmierzeniu się z barierami funkcjonowania opieki onkologicznej w Polsce – podkreśla dyrektor Vujicic.
Firma podkreśla swój nacisk na profilaktykę. Jest jedną z nielicznych firm posiadających własną fundację - Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet - zajmującą się we współpracy z instytucjami publicznymi edukacją zdrowotną, wspieraniem programów badań przesiewowych, współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz kluczowymi ekspertami zaangażowanymi w obszar opieki zdrowotnej. W tym roku Fundacja obchodzi 10-lecie istnienia, będąc ważnym partnerem dla polskiego systemu ochrony zdrowia. - Jednym zdaniem, celem nadrzędnym wszystkich naszych działań jest umożliwienie jak najszerszego dostępu do wdrażanych przez nas innowacji – mówi Denis Vujicic.
Dobrym przykładem na zaangażowanie różnych stron działających w obrębie ochrony zdrowia jest międzynarodowy program MSD Oncology Grant, zainaugurowany w Polsce w sierpniu 2019r. Ten program grantowy służy wsparciu projektów w obszarze polityki zdrowotnej. Takich, które tworzą platformę dialogu i przyczyniają się do wdrożenia rozwiązań poszerzających dostęp do innowacyjnej opieki onkologicznej. Przede wszystkim mających na celu bardziej efektywne wykorzystanie innowacji medycznych. Celem programu jest integracja międzynarodowej społeczności naukowców zajmujących się polityką zdrowotną oraz tworzenie zaleceń i rekomendacji, z których skorzystają pacjenci onkologiczni.