Szczepionki można by podawać zagrożonym zarażeniem się wirusem pracownikom pracującym przy drobiu lub w mleczarstwie, lekarzom weterynarii oraz technikom laboratoryjnym. Mogłoby to znacznie ograniczyć szansę na rozwój ewentualnej pandemii.
Trwają rozmowy w sprawie nabycia szczepionek
Europejscy urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli Agencji Reutera, że prowadzą rozmowy w sprawie nabycia szczepionki firmy CSL.
Czytaj więcej
Koty, które zachorowały na ptasią grypę przez picie surowego mleka na jednej z farm w Teksasie, przechodziły chorobę o wiele ciężej niż zakażone krowy. Część z nich nie przeżyła.
Natomiast w Kanadzie urzędnicy zajmujący się polityką zdrowotną, spotkali się z firmą GSK, aby omówić zakup i produkcję szczepionki przeciwko ptasiej grypie. Również debata w tej sprawie toczy się w Wielkiej Brytanii. Dyskusja tyczy się również wprowadzenia tego typu szczepionek.
Działania te są następstwem gwałtownego rozprzestrzeniania się nowego szczepu ptasiej grypy, który pojawił się pod koniec 2020 r. i spowodował bezprecedensową liczbę zgonów wśród dzikiego ptactwa i drobiu domowego oraz doprowadził do zarażenia się wirusem także ssaków.