Raport parlamentarnego organu nadzoru budżetowego szacuje, że ustawa ta zwiększy wydatki federalne o 1,9 mld dolarów kanadyjskich w ciągu najbliższych pięciu lat.
Kanadyjczycy obecnie płacą za leki na receptę za pośrednictwem planów prywatnych, publicznych i z własnej kieszeni. Jednak, jak szacuje rząd, jeden na pięciu Kanadyjczyków ma problemy z płaceniem za leki na receptę.
Program, który wprowadza ustawa, pokryje 100 proc. kosztów leków na cukrzycę i antykoncepcji dla tych, którzy nie mają ubezpieczenia, oraz koszty własne dla tych, którzy je mają.
Cukrzycę zdiagnozowano u 3,7 miliona Kanadyjczyków. Leki dla nich objęte programem obejmują insulinę — dla osób z cukrzycą typu 1 i typu 2, która może kosztować od 900 do 1700 dolarów kanadyjskich rocznie — oraz metforminę, która pomaga obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
Czytaj więcej
Toruńska Brygada Feministyczna złożyła skargi do NFZ na apteki, które odmawiają osobom poniżej 18 roku życia sprzedaży pigułki "dzień po", chociaż przystąpiły do programu pilotażowego ułatwiającego dostęp do antykoncepcji awaryjnej.