Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024 roku

Na szerokim rynku początek roku zasilany był jeszcze „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”. Wiosna przyniosła ochłodzenie sprzedaży. Notowane spółki odkrywają karty.

Publikacja: 02.07.2024 09:30

Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024. Jaka sprzedaż bez programu wsparcia?

Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024. Jaka sprzedaż bez programu wsparcia?

Foto: Mat. prasowe

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z GPW i Catalyst za I połowę 2024 r. Informacje ze spółek będą spływać w najbliższych dniach. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

I połowa br. to I kwartał, który jeszcze był pod wpływem „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” – wnioski można było składać do końca 2023 r. Pierwsze miesiące br. to konwersja rezerwacji na umowy deweloperskie, jeśli klient dostał pożyczkę. W II kwartale br. ten czynnik był już mniej znaczący, odczuwalne było raczej oczekiwanie na nowy program – „Na start”. W tym tygodniu resort rozwoju potwierdził, że program wejdzie dopiero w 2025 r., jeśli uda się znaleźć dla niego poparcie w poróżnionej koalicji.

Deweloperzy stosują dwa sposoby prezentowania sprzedaży. Większość raportuje umowy deweloperskie i przedwstępne – zawarte od razu bądź pochodzące z konwersji wcześniejszych rezerwacji (A), mniejszość bazuje na płatnych rezerwacjach oraz takich umowach deweloperskich i przedwstępnych, których nie poprzedziła rezerwacja (B). Oznacza to, że w tej pierwszej grupie przynajmniej w I kwartale widoczne były jeszcze efekty „Bezpiecznego kredytu”.

Victoria Dom

Notowany na Catalyst deweloper budujący w Warszawie i Krakowie w i połowie br. sprzedał (B) 629 mieszkań, o 29 proc. mniej niż w rekordowym okresie rok wcześniej. W II kwartale br. spółka znalazła nabywców na 297 lokali, o 43 proc. mniej niż rok wcześniej i o 10 proc. mniej kwartał do kwartału.

– Warunki rynkowe przy wyższym poziomie cen oraz ciągle niezmienionych, wysokich stopach procentowych spowalniają sprzedaż w stosunku do rekordowego dla Victorii Dom 2023 roku. Jest to jednak tylko czasowe zamrożenie popytu i odłożenie go na kolejne kwartały – ocenił wiceprezes Waldemar Wasiluk. Zasadniczym powodem spowolnienia sprzedaży jest przesunięcie wdrożenia programu „Na start”. Victoria specjalizuje się w klientach kupujących pierwsze mieszkania w życiu, stąd tak udany 2023 r. napędzany „Bezpiecznym kredytem”.

Spółka liczy na lepszą sprzedaż w drugiej połowie roku, planuje wejść z ofertą mieszkaniową do Trójmiasta.

Develia

Ogólnopolski deweloper w I połowie br. sprzedał (A) 1949 lokali, o prawie 65 proc. więcej niż rok wcześniej. W II kwartale br. spółka podpisała 911 umów, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej i o ponad 12 proc. mniej niż w rekordowym I kwartale br. Na koniec czerwca aktywnych było 235 umów rezerwacyjnych.

- Jesteśmy zadowoleni z poziomu sprzedaży mieszkań w I półroczu 2024 r., ponieważ odnotowaliśmy istotny wzrost wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Poprawa jest widoczna także analizując II kwartał. Nasze wyniki za ten okres wyróżniają się również pozytywnie na tle rynku – skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii. - W związku z przesunięciem terminu rozpoczęcia programu „Kredyt na start” na przyszły rok spodziewamy się stabilizacji rynku w kolejnych miesiącach. Po I półroczu jesteśmy spokojni, jeśli chodzi o realizację celu sprzedaży 2900-3100 mieszkań, jaki wyznaczyliśmy sobie na ten rok. Posiadamy produkt dobrze dopasowany do różnorodnych potrzeb i oczekiwań klientów na rynkach największych miast, w których wciąż brakuje oferty – zaznaczył.

Inpro

Budująca w rejonie Trójmiasta spółka sprzedała (B) w I połowie br. 350 lokali, o niecałe 2 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale znalazła jednak nabywców na 138 mieszkań, o 27 proc. mniej niż rok wcześniej i o 35 proc. mniej niż w I kwartale br.

Lokum Deweloper

Budujący we Wrocławiu i w Krakowie deweloper sprzedał (A) w I połowie br. 115 mieszkań, o 68 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale podpisał zaledwie 45 umów, o 78 proc. mniej niż rok wcześniej i 36 proc. mniej niż kwartał wcześniej. Na koniec czerwca aktywnych było 6 umów rezerwacyjnych.

- W II kwartale nastąpiło dalsze osłabienie popytu na mieszkania, co wyraźnie odbiło się na naszych wynikach sprzedaży. Wprawdzie klienci cały czas poszukiwali mieszkań, jednakże nie podejmowali decyzji o zakupie. Głównym powodem było oczekiwanie na uruchomienie programu „Na start”. Trzeba pamiętać, że w Polsce mamy obecnie najdroższe kredyty hipoteczne w Europie i dlatego takie wsparcie jest mocno oczekiwane przez kupujących – wskazał Bartosz Kuźniar, prezes Lokum. - Przedłużający się brak decyzji rządu w tej sprawie skutkuje opóźnianiem decyzji przez klientów, co po stronie deweloperów powoli przekłada się na wstrzymywanie nowych inwestycji mieszkaniowych. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami program ma zostać uruchomiony dopiero w 2025 r. Jednocześnie RPP wydaje się sugerować, że wysokie stopy procentowe pozostaną z nami jeszcze przynajmniej przez rok. Zakładamy, że stagnacja na rynku z uwagi na te okoliczności utrzyma się przynajmniej przez trzy kolejne kwartały. Niebawem spodziewamy się uzyskać pozwolenie na budowę dla dużego projektu we Wrocławiu, jednak decyzję o wprowadzeniu tych mieszkań do realizacji i sprzedaży będziemy uzależniać od poprawy sytuacji kredytowej klientów – dodał.

W 2023 r. deweloper sprzedał 706 mieszkań. - W tym roku sprzedaż będzie o połowę mniejsza niż w ubiegłym, około 350 mieszkań, a dwa kolejne lata będą podobne – mówił w kwietniu w „Prosto z Parkietu” prezes Kuźniar.

Marvipol

Budująca w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu firma w I połowie br. sprzedała (B) 254 lokali, o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale znalazła nabywców na 110 mieszkań, o 22 proc. mniej niż rok wcześniej i o 24 proc. mniej kwartał do kwartału. Jest to wynik najsłabszy od I kwartału 2023 r.

Dom Development

Budująca w czterech aglomeracjach grupa w I połowie br. sprzedała (B) wyniosła 1954 lokale, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. W II kwartale znalazła nabywców na 943 mieszkania, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej i o 6,7 proc. mniej niż w I kwartale br. Spółka kontynuuje zatem dobrą passę.

- Po rozgrzanym pod względem sprzedaży 2023 r. oraz I kwartale 2024 r., w ostatnich miesiącach rynek mieszkaniowy w Polsce wszedł w fazę pewnej stabilizacji. II kwartał przyniósł lekkie schłodzenie popytu przy jednoczesnej dalszej stopniowej odbudowie podaży mieszkań na rynku pierwotnym w największych aglomeracjach. Brak jednoznacznych informacji o tym czy, kiedy i w jakiej ostatecznej formie wprowadzony zostanie nowy rządowy program „Na start” sprawiał, że część nabywców wstrzymywała się z decyzją o zakupie mieszkania – powiedział prezes Jarosław Szanajca. - Popyt na mieszkania pozostaje silny, sprawnie uzupełniana oferta pozwala nam osiągać wysoką sprzedaż. II kwartał br. był szóstym z rzędu, w którym sprzedaż przekroczyła 900 lokali. Transakcje gotówkowe stanowiły 48 proc. całkowitej sprzedaży - dodał. Celem grupy na cały rok jest zwiększenie wyniku wobec 2023 r., kiedy to nabywców znalazło 3906 lokali.

Wikana

Mały deweloper budujący w południowo-wschodniej Polsce w I połowie br. sprzedał (A) 79 mieszkań, o 11 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale zawarł 38 umów, o 26 proc. mniej rok do roku i o 7 proc. mniej kwartał do kwartału.

Atal

W I połowie br. budujący w ośmiu aglomeracjach deweloper sprzedał (A) 1289 lokali, o 13 proc. więcej wobec wyniku raportowanego rok wcześniej. W samym II kwartale znalazł nabywców na 566 lokali, o 23 proc. mniej rok do roku, jak i kwartał do kwartału – miesięczna sprzedaż spadła poniżej 200 jednostek. Na koniec czerwca aktywnych były 177 umów rezerwacyjnych wobec 367 rok wcześniej i 373 na koniec marca. Pod koniec I kwartału spółka uruchomiła program „Decyzją na raty” pozwalający na wydłużoną rezerwację – do września.

Atal napisał w komentarzu, że od początku roku notuje stabilny poziom zainteresowania nabywców ofertą i tegoroczne plany zakładają sprzedaż podobną do zeszłorocznej. W 2023 r. deweloper zawarł 2,8 tys. umów. Po mocnym I kwartale br. był apetyt na przebicie 3 tys.

- Widać niesłabnącą aktywność klientów. Nasze miesięczne wyniki kontraktacji są stabilne. W okresie bez obowiązywania programu wsparcia dla nabywców wciąż notujemy duże zainteresowanie naszą ofertą. Potwierdza to nasze stanowisko, że rządowy program nie jest decydującym czynnikiem dla kontraktacji w naszym przypadku. Jesteśmy zdania, że nie odegra on tak kluczowej roli, jak prognozowali niektórzy komentatorzy. To, co zdecydowanie poprawiłoby sytuację popytową i podażową, to obniżenie stóp procentowych, a w efekcie obniżenie kosztu kredytu hipotecznego (klienci) i inwestycyjnego (firmy deweloperskie) – skomentował Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z GPW i Catalyst za I połowę 2024 r. Informacje ze spółek będą spływać w najbliższych dniach. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

I połowa br. to I kwartał, który jeszcze był pod wpływem „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” – wnioski można było składać do końca 2023 r. Pierwsze miesiące br. to konwersja rezerwacji na umowy deweloperskie, jeśli klient dostał pożyczkę. W II kwartale br. ten czynnik był już mniej znaczący, odczuwalne było raczej oczekiwanie na nowy program – „Na start”. W tym tygodniu resort rozwoju potwierdził, że program wejdzie dopiero w 2025 r., jeśli uda się znaleźć dla niego poparcie w poróżnionej koalicji.

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Xior kupuje akademik LivinnX w Krakowie
Nieruchomości
Coraz więcej mieszkań do kupienia. Co z cenami?
Nieruchomości
Giżyckie Centrum Pokoleń. Usługi dla osób w rożnym wieku
Nieruchomości
Yareal na Żoliborzu. Był biurowiec, będą mieszkania
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Nieruchomości
Biurowiec The Form z platynowymi certyfikatami technologicznymi
Materiał Promocyjny
Jak Lidl Polska wspiera polskich producentów i eksport ich produktów?