Nagrody Nobla 2024: Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana. Kto został laureatem? (WIDEO)

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za 2024 rok. Nagrodę podzielono - połowę otrzyma David Baker, a pozostałą część - wspólnie - Demis Hassabis i John M. Jumper. Naukowcy zostali wyróżnieni za badania nad strukturą białek.

Aktualizacja: 10.10.2024 09:12 Publikacja: 09.10.2024 11:47

Nagrodę Nobla z chemii w 2024 r. otrzymali David Baker oraz - wspólnie - Demis Hassabis i John M. Ju

Nagrodę Nobla z chemii w 2024 r. otrzymali David Baker oraz - wspólnie - Demis Hassabis i John M. Jumper

Foto: TT News Agency/Christine Olsson via REUTERS

zew

Trwa tzw. tydzień noblowski. Jak co roku, decyzję w sprawie przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii ogłoszono w Sztokholmie w siedzibie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Komu przyznano prestiżowe wyróżnienie? Informację tę podano do publicznej wiadomości w środę 9 października po godz. 11:45 czasu polskiego.

Nagroda Nobla 2024 w dziedzinie chemii – kim są laureaci?

Podczas konferencji prasowej w Sztokholmie ogłoszono, że Nagrodę Nobla 2024 z chemii otrzymują Amerykanin David Baker oraz – wspólnie – Brytyjczyk Demis Hassabis i Amerykanin John M. Jumper. Jak poinformowano, Baker został wyróżniony za projektowanie białek z użyciem metod obliczeniowych, zaś Hassabisa i Jumpera, którzy otrzymali drugą połowę nagrody, uhonorowano za przewidywanie trójwymiarowych struktur białek.

Czytaj więcej

Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Ojciec laureata urodził się na Mazowszu

Urodzony w Seattle 62-letni David Baker to biochemik, absolwent Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego, pionier obliczeniowych metod projektowania i przewidywania trójwymiarowych struktur białek z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Demis Hassabis ma 48 lat, urodził się w Londynie, ukończył należące do Uniwersytetu w Cambridge Kolegium Królowych. W młodości współtworzył gry komputerowe, pracował przy takich tytułach jak "Syndicate" czy "Theme Park". Jest programistą, projektantem sztucznej inteligencji, współzałożycielem firmy DeepMind zajmującej się sztuczną inteligencją oraz członkiem Royal Society w Londynie.

Za co przyznano Nagrodę Nobla z chemii?

Za co przyznano Nagrodę Nobla z chemii?

Foto: PAP

Z kolei John M. Jumper urodził się w 1985 r. w Little Rock w stanie Arkansas w USA. Pobierał nauki na Uniwersytecie Vanderbilta i w Cambridge. W 2011 r. rozpoczął studia doktoranckie z chemii teoretycznej na Uniwersytecie w Chicago, podejmując temat zastosowania technik uczenia maszynowego do badania dynamiki białek. W 2017 r. dołączył do zespołu DeepMind.

W ubiegłym roku laureatami chemicznego Nobla zostali Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Aleksiej I. Jekimow. Naukowcy zostali wówczas uhonorowani za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii. Z kolei w 2022 r. wyróżnienie za pracę, która zaowocowała "genialnym narzędziem do budowy cząsteczek" otrzymali Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless.

Nagrodę Nobla przyznano im za odkrycia w dziedzinie chemii funkcjonalnej i rozwój dziedzin "chemii kliknięć" i chemii bioortogonalnej, która "doprowadziła do rewolucji w tym, jak chemicy myślą o łączeniu cząsteczek ze sobą". "Chemia kliknięć" umożliwia szybkie i proste reakcje, w których "części molekularne szybko się łączą". Rozwój tej dziedziny może przynieść korzyści dla branży farmaceutycznej.

Nagrody Nobla 2024

Nagroda z chemii to trzecie wyróżnienie, przyznane w ramach tegorocznego tzw. tygodnia noblowskiego. We wtorek poinformowano, że laureatami wyróżnienia w dziedzinie fizyki za wkład w rozwój uczenia maszynowego zostali Amerykanin John J. Hopfield i urodzony w Wielkiej Brytanii Geoffrey E. Hinton.

W poniedziałek Komitet Noblowski ogłosił, że laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun, którzy zostali uhonorowani za odkrycie mikroRNA. "Ich przełomowe odkrycie ujawniło zupełnie nową zasadę regulacji genów, która jest kluczowa dla organizmów wielokomórkowych, w tym człowieka. Obecnie wiadomo, że ludzki genom koduje ponad tysiąc cząsteczek mikroRNA. Ich odkrycie ujawniło zupełnie nowy wymiar regulacji genów, mikroRNA okazują się mieć fundamentalne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania organizmów" - uzasadnił swą decyzję Komitet Noblowski.

Czytaj więcej

Nagroda Nobla z medycyny za odkrycie mikroRNA

Nagrody Nobla z chemii

Nagrody Nobla z dziedziny chemii otrzymywali tacy uczeni jak Maria Skłodowska-Curia, Ernest Rutherford, Theodore William Richards, Frederick Soddy, George de Hevesy czy Linus Pauling. Do 2023 r. przyznano 115 Nagród Nobla w dziedzinie chemii, wyróżniono 192 osoby, w tym 63 – indywidualnie. Dwie osoby (Frederick Sanger i Barry Sharpless) otrzymały nagrodę dwukrotnie. Najmłodszym laureatem był 35-letni Frédéric Joliot-Curie, najstarszym - 97-letni John B. Goodenough.

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku z inicjatywy Alfreda Nobla, który dorobił się majątku na odkryciu dynamitu. Swoją fortunę Nobel przeznaczył na sfinansowanie fundacji przyznającej nagrody.

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii od 2014 roku

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii od 2014 roku

Foto: PAP

Nagroda Nobla 2024 - co przed nami?

W ramach "tygodnia noblowskiego 2024" poznamy jeszcze laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (10 października) oraz dowiemy się, kto otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla (11 października). Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy zaś w poniedziałek 14 października.

Każdy z laureatów Nagrody Nobla otrzymuje nie tylko nagrodę pieniężną, ale także złoty medal oraz dyplom. W każdej kategorii może być więcej niż jedna osoba wyróżniona. Jeśli w danej kategorii jest więcej niż jeden zwycięzca, nobliści dzielą się nagrodą pieniężną po równo. W tym roku Nagroda Nobla to 11 milionów koron szwedzkich (4,16 mln zł).

Trwa tzw. tydzień noblowski. Jak co roku, decyzję w sprawie przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii ogłoszono w Sztokholmie w siedzibie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Komu przyznano prestiżowe wyróżnienie? Informację tę podano do publicznej wiadomości w środę 9 października po godz. 11:45 czasu polskiego.

Nagroda Nobla 2024 w dziedzinie chemii – kim są laureaci?

Pozostało 94% artykułu
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu